گزارش وزارت صنعت از گرانی‌های ۲۰، ۳۰، ۴۰ و ۵۰ درصدی/۴۵ کالای اساسی گران شد

15 فروردين 1396 ساعت 13:34

براساس جدیدترین آمار اعلامی وزارت صنعت که همچنان به‌روز نبوده و با چندین ماه تأخیر منتشر می‌شود، در بهمن ماه سال گذشته از مجموع لیست ۵۶ کالای اساسی و مهم حدود ۴۵ قلم از کالاها رشد قیمت و فقط ۸ قلم کالا نسبت به بهمن ماه سال ۹۴ کاهش قیمت دارند.


به گزارش ندای انقلاب، در سال گذشته تشدید رکود و افزایش قیمت مواد اولیه باعث شد تا تغییری در وضعیت واحدهای تولیدی به وجود نیاید و حتی افزایش قیمت‌ها برای تأمین هزینه‌های تولید هم اتفاق بیفتد به‌نحوی که برخی از کالاهای اساسی و حتی صنعتی مردم هر ماه با تغییرات قیمتی متفاوتی روبه‌رو شدند، در این میان دولت فقط به مسکّن‌های مقطعی برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها اقدام کرد اما این موضوع نتوانست سروسامانی به بازار بدهد.

در این شرایط وزارت صنعت به‌عنوان مجری ساماندهی بازار هم نتوانست کاری از پیش ببرد و مشکلات تولیدکنندگان هر روز بیشتر از گذشته شده است. براساس جدیدترین آمار اعلامی وزارت صنعت که همچنان به‌روز نبوده و با چندین ماه تأخیر منتشر می‌شود در بهمن ماه سال گذشته از مجموع لیست ۵۶ کالای اساسی و مهم حدود ۴۵ قلم از کالاها رشد قیمت و فقط ۸ قلم کالا نسبت به بهمن ماه سال ۹۴ کاهش قیمت را تجربه کرده‌اند.

مطابق این آمار در بهمن ماه ۹۵ برنج طارم ۳۴.۱، جوجه یک‌روزه گوشتی ۵۱.۱، خرما مضافتی ۳۶.۴، سیب زرد ۲۷.۴، سیب‌زمینی ۳۰، قند حبه ۲۴.۶، لاستیک پراید ۲۵.۱، لپه ۳۴.۱، لوبیاچیتی ۳۵.۳ و نخود ۴۳.۵ درصد رشد قیمت را تجربه کرده‌اند.

*جزئیات تغییرات قیمتی انواع کالاهای اساسی و مهم در بهمن ماه ۹۵ به‌شرح زیر است:

منبع : تسنیم


کد مطلب: 358488

آدرس مطلب: http://www.nedayeenghelab.com/vdcdjj0sjyt0ko6.2a2y.html

ندای انقلاب
  http://www.nedayeenghelab.com