نقوی:
برخوردهای دیپلماتیک در برابر نقض آشکار برجام توسط آمریکا دیگر صلاح نیست/ رئیس‌جمهور ندای بی‌تعهدی آمریکا را به گوش جهانیان برساند
 
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۸
کد مطلب: ۳۵۹۲۷۷
 
Share/Save/Bookmark
 
سخنگوی کمیسیون سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه دیگر مماشات و برخوردهای دیپلماتیک در مقابل نقض آشکار برجام توسط آمریکا صلاح نیست، گفت: رئیس‌جمهور در اجلاس سازمان ملل ندای بی‌تعهدی آمریکا به برجام و نقض معاهدات بین‌المللی را به گوش جهانیان برساند.
به گزارش ندای انقلاب، سیدحسین نقوی نماینده مردم ورامین و سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست‌ خارجی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران و نقض صریح برجام، اظهار داشت:‌ امروز بر همه جهانیان، ملت‌ها و دولت‌ها آشکار است که آمریکایی‌ها نه اهل منطق و گفت‌وگو و نه اهل توافق هستند و به توافقات و معاهدات بین‌المللی نیز پایبند نیستند.

وی افزود: برجام یک توافق رسمی بین ایران و ۱+۵ است که مورد استقبال جامعه جهانی و مورد تأیید اتحادیه اروپا قرار گرفته ولی آمریکایی‌ها از همان فردای توافق یعنی ۲۷ دی ماه ۹۴، شروع به عهدشکنی کردند و بارها شخصیت‌های مختلف کشور ما را در لیست تحریم‌ها قرار دادند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه با بیان اینکه آمریکایی‌ها تا کنون ۱۶ بار برخلاف برجام عمل کردند، تصریح کرد:‌ آخرین مورد اقدام مغایر برجام آمریکایی‌ها ممنوعیت خرید هواپیما توسط ایران است در حالی که صراحتاً در متن برجام آمده که جمهوری اسلامی ایران می‌تواند هواپیما خریداری کند، اما واقعیت این است که آمریکایی‌ها نمی‌خواهند برجام اجرایی شود یا ملت ایران از توافق برجام نفعی ببرند.

نقوی اضافه کرد: در چنین شرایطی که آمریکایی‌ها نقض آشکار برجام را در پیش گرفتند دولت باید قاطعانه وارد میدان شده و برخورد کند، بالاخره ما باید موضع‌گیری‌های انقلابی، شفاف و محکم در برابر این نقض عهدها داشته باشیم.

این عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین تأکید کرد:‌ زمانی که آمریکایی‌ها می‌گویند برجام باید الحاقیه داشته باشد یا اینکه در توافق برجام باید تجدیدنظر صورت گیرد یا می‌گویند صنعت موشکی جمهوری اسلامی ایران هم باید در برجام بیاید، این نوع موضع‌گیری‌ها نیازمند برخوردی قاطعانه، سفت و سخت است. ما دیگر با توجه به این شرایط مماشات و برخوردهای دیپلماتیک یا گفتن جملات دیپلماتیک را صلاح نمی‌دانیم بلکه باید قاطعانه با نقض آشکار برجام توسط آمریکایی‌ها برخورد شود.

نقوی تأکید کرد:‌ با توجه به اینکه هم اکنون رئیس‌جمهور در آمریکا به سر می‌برد و قرار است در اجلاس سازمان ملل سخنرانی کند، فرصت بسیار خوبی برای بیان مظلومیت ملت ایران است، باید از فضای اجلاس استفاده شود و ندای بی‌تعهدی آمریکا و نقض معاهدات توسط آمریکا به گوش جهانیان برسد.

نقوی در پایان خاطرنشان کرد: لازم است اقدامات قانونی و حقوقی در برابر نقض آشکار برجام توسط آمریکایی‌ها از سوی دولت و دستگاه دیپلماسی کشورمان به طور جدی پیگیری شده و عملیاتی شود. همچنین هیأت نظارت بر اجرای برجام نیز باید به طور جد به وظایف خودش در این زمینه عمل کند.

منبع :‌فارس

انتهای پیام/