کیفیت هوا همچنان ناسالم؛
میدان فتح پاکترین و سعادت‌آباد آلوده‌ترین منطقه تهران/ هرلحظه به «شرایط اضطرار» نزدیک می‌شویم
 
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۳
کد مطلب: ۳۵۷۹۸۱
 
Share/Save/Bookmark
 
کیفیت هوای تهران در دومین روز متوالی در شرایط ناسالم برای گروههای حساس قرار گرفت؛ این روند لحظه به لحظه در حال افزایش و رسیدن به شرایط اضطرار است؛ در حال حاضر منطقه ۹ با شاخص ۸۴ پاکترین و منطقه ۲ تهران با شاخص آلودگی ۱۷۷ آلوده‌ترین منطقه تهران هستند.
به گزارش ندای انقلاب، کیفیت هوای استان تهران که هفته گذشته فقط برای یک روز بر اثر وزش باد و باران در شرایط سالم قرار گرفته بود دوباره از روز گذشته به وضعیت ناسالم برای گروههای حساس و بیماران رسید.

روند آلودگی هوا و افزایش ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون دیروز جمعه (۱۰ دی ماه) به‌گونه‌ای بود که عدد شاخصهای ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون ۱۲۳ شد و حتی برخی از مناطق تهران در شرایط قرمز قرار گرفتند.

این کاهش کیفیت هوا، مسئولان محیط زیست را دوباره به تمهیدات تکراری همچون افزایش محدوده زوج و فرد، عدم فروش طرح ترافیک روزانه و تعطیلی معادن شن و ماسه مجبور کرد.

اما برنامه‌‌ریزی مسئولان محیط زیست که برای جلوگیری از افزایش آلودگی هوای تهران انجام گرفت هم نه‌تنها تأثیری نداشت بلکه موجب افزایش غلظت آلاینده‌ها در پایتخت شد.

امروز شنبه ۱۱ دی ماه ساکنان تهران و کلان‌شهرهایی همچون اصفهان، البرز و اراک از ابتدای صبح با هوایی آلوده، غبار گرفته و مه‌آلود مواجه شدند و شرایط کیفیت هوا در استان تهران از ابتدای صبح برای گروههای حساس، بیماران قلبی و ریوی، زنان باردار، سالمندان و کودکان ناسالم شد.

عدد شاخص ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در ساعت ۸ صبح امروز با افزایش نسبت به مدت مشابه روز گذشته به ۱۳۹ رسید که نشانگر شرایط ناسالم برای گروههای حساس بود اما این وضعیت ساعت به ساعت در حال وخیم‌تر شدن است و لحظه به لحظه بر غلظت آلاینده‌ها افزوده می‌شود.

بنابر آخرین آمار به‌دست آمده از دستگاههای سنجش آلاینده‌ها، کیفیت هوای تهران در حال رسیدن به شرایط اضطرار و قرمز است و عدد اندازه‌گیری شاخصهای ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون از ۱۴۰ نیز عبور کرده است.

اما با وجود تمامی تمهیدات اندیشیده شده و بی‌اثر، کیفیت هوا در برخی از مناطق استان تهران در شرایط ناسالم و قرمز برای همه افراد قرار گرفت و این مسئله آلودگی همچنان مردم استان تهران را آزار می‌دهد.

در حال حاضر منطقه ۹ با شاخص ۸۴ پاکترین و منطقه ۲ تهران با شاخص آلودگی ۱۷۷ آلوده‌ترین منطقه تهران هستند؛ عدد شاخصهای ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در استان تهران به‌ترتیب آلودگی به‌شرح ذیل است:

منطقه دو: ۱۷۷
منطقه چهار: ۱۶۵
منطقه ۶: ۱۶۱
منطقه ۲۰: ۱۵۶
منطقه ۱۸: ۱۵۵
منطقه ۲۱: ۱۴۸
منطقه ۱۳: ۱۴۴
منطقه ۲۲: ۱۳۴
منطقه هفت: ۱۳۷
منطقه ۱۱: ۱۳۶
منطقه ۱۰: ۱۲۱
منطقه هشت: ۱۱۹
منطقه پنج: ۱۱۶
منطقه یک: ۱۰۶
منطقه ۱۵: ۱۰۶
منطقه ۱۴: ۹۰
منطقه ۹: ۸۴.

بنابر تمهیدات اندیشیده شده از سوی مسئولان اگر شاخص عددی ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون بین ۵۰ تا ۱۰۰ باشند شرایط کیفیت هوا سالم است و شرایط ناسالم برای گروههای حساس نیز به میانگین عددی ۱۰۰ تا ۱۵۰ تعلق می‌گیرد اما اگر اعداد از ۱۵۰ تا ۲۰۰ قرار گیرند به این شرایط کیفیت هوا وضعیت قرمز یا شرایط اضطرار گفته می‌شود و کیفیت هوا در این میانگین برای همه افراد ناسالم خواهد بود.

گفتنی است که سازمان هواشناسی کشور روز گذشته از ادامه پایداری هوا و افزایش غلظت آلاینده‌ها در تهران و شهرهای صنعتی خبر داده بود و تأکید کرد که کیفیت هوای پایتخت برای همه افراد ناسالم خواهد شد و افراد از تردد غیرضروری در سطح شهر خودداری کنند.

انتهای پیام/