صفهای طولانی آوارگان سوری در مرز لبنان برای رأی دادن + فیلم
 
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۱۵
کد مطلب: ۱۳۲۳۸۶
 
Share/Save/Bookmark
 
مرز سوریه ـ لبنان (العالم) – هزاران نفر از آوارگان سوری مقیم لبنان روز سه شنبه با گذر از مرز در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کردند.
به گزارش "ندای انقلاب"، در روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سوریه، نقطه مرزی "مصنع" شاهد تردد گسترده آوارگان سوری و تدابیر شدید امنیتی بود.

یک شهروند سوری مقیم لبنان گفت: ما داوطلبانه برای رای دادن راهی مرز شدیم زیرا هر رای در واقع رای به وطن است.
دیگری با ابراز امیدواری نسبت به اینکه شرایط کشور به گذشته بازگردد، خاطرنشان کرد، ما رای می دهیم تا سرنوشتمان را خود تعیین کنیم.
"فاطمه عواضه" خبرنگار العالم در لبنان از نقطه مرزی این کشور با سوریه گزارش داد؛ مردم ساعتها برای رای دادن زیر آفتاب سوزان ایستادند و مشکلات ناشی از قوانین ظالمانه جدید لبنان را به جان خریدند.
وی افزود: لبنان به تازگی قانونی را وضع کرده که بر اساس آن هر سوری که برای رای دادن وارد سوریه شود، دیگر پناهنده تلقی نشده و حق سفر به لبنان را ندارد اما مردم با رای خود ثابت کردند که می خواهند صدای حمایتشان از کشور، بالاترین صدا باشد.
یکی از آوارگان سوری مقیم لبنان به خبرنگار العالم گفت که مصادره شدن کارت سفید اقامت در لبنان که همان کارت آوارگان است، برایش اهمیت ندارد.
یکی دیگر از شهروندان سوری خاطرنشان کرد، در انتخابات شرکت کرده تا به کشورهای عربی و کشورهای مخالف "بشار اسد" رییس جمهور سوریه، بگوید تمام مردم با اسد هستند و سوریه قوی باقی خواهد ماند.
لبنان دارای دو گذرگاه مرزی به نامهای العریضه در شمال و المصنع در بقاع با سوریه است که اتباع سوری می توانند برای شرکت در انتخابات از آن عبور کنند.

فیلم
انتخابات ریاست جمهوری سوریه روز سه شنبه (۱۳ خرداد ماه ۱۳۹۳) در۹ هزار و ۶۰۰ مرکز رای گیری در مناطق مختلف سوریه آغاز شد. در این انتخابات ۱۵ میلیون و ۸۴۵ هزار و ۵۷۵ سوری در داخل و خارج از سوریه حق رای داشتند.

منبع:العالم