انتقاد خانواده محمدرضا آقاسی از چاپ غیرقانونی آثارش
 
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۵
کد مطلب: ۳۵۸۸۲۷
 
Share/Save/Bookmark
 
چاپ و تکثیر غیرقانونی کارهای زنده‌یاد محمدرضا آقاسی موجب انتقاد خانواده او شده است. فرزند مرحوم آقاسی می‌گوید که برای جلوگیری از این رویه بارها نامه‌نگاری کرده‌اند، اما متأسفانه پاسخی دریافت نکرده‌اند.
به گزارش ندای انقلاب، دانلود غیرقانونی کتاب‌های الکترونیکی و آثار شنیداری موضوع جدیدی نیست اما در چند سال گذشته با گسترش شبکه‌های اجتماعی و افزایش کاربران فضای مجازی تقویت شده است. همه‌روزه آثار هنری از کتاب گرفته تا فیلم و آلبوم موسیقی و ... با این شیوه منتشر شده و با کمترین قیمت به کاربران عرضه می‌شود که متأسفانه مورد استقبال هم قرار می‌گیرد. برخی سایت‌های اینترنتی نیز بدون داشتن قرارداد با ناشر یا پدیدآورنده از این طریق کسب درآمد می‌کنند؛ این در حالی‌ است که این امر تبعات منفی و تأثیرگذاری بر جریان فرهنگی کشور داشته است؛ از افت فروش گرفته تا ضرر مالی‌ای که متوجه پدیدآورندگان آثار می‌شود.

هرچند در سال‌های اخیر تلاش شده تا با رصد سایت‌های مختلف از سرعت شیوع این جریان در فضای مجازی کاسته شود، اما گاه و بیگاه شاهد چنین روندی هستیم. به نظر می‌رسد که این موضوع در زمینه فیلم‌های سینمایی تاحدودی رفع شده و دست‌اندرکاران این حوزه تلاش کرده‌اند تا با فرهنگ‌سازی در مخاطبان، تا حدودی جلوی این پدیده را بگیرند. اما در دیگر حوزه‌ها مانند موسیقی و نشر متأسفانه این موضوع همچنان ادامه دارد. گاه شدت این پدیده به‌حدی بوده که برخی از مترجمان و نویسندگان را مجبور به راه‌اندازی کمپین‌هایی برای مقابله با این پدیده کرده است.

کارهای زنده‌یاد محمدرضا آقاسی از جمله آثاری است که از سال‌های گذشته از طریق سایت‌های مختلف منتشر شده است. این موضوع انتقاد خانواده او را در پی داشته است. فرزند آقاسی معتقد است که این کار عمدتاً از سوی سایت‌ها و مراکزی صورت می‌گیرد که مدعی کار انقلابی هستند.

غلامرضا آقاسی اخیراً در گفت‌وگو با تسنیم ضمن انتقاد از چاپ و تکثیر غیرقانونی کارهای پدرش در سال‌های گذشته می‌گوید: این موضوع حتی در زمانی که پدرم در قید حیات بودند نیز اتفاق افتاده است، به‌عنوان نمونه، مرحوم آقاسی در سال ۸۳ کاستی را منتشر کردند و شاید بالغ بر ۵۰ تا ۶۰ مؤسسه و نهاد فرهنگی اقدام به تکثیر غیرقانونی از آن کردند؛ بدون اینکه بخواهند با خرید این کاست هزینه‌های تولید آن را کمرشکن کنند، دریغ از خرید یک کاست از سوی این مؤسسات و نهادها.

او ادامه می‌دهد: متأسفانه این موضوع بعد از درگذشت پدر نیز ادامه داشت. تنها کاری که این مؤسسات فرهنگی که عمدتاً وابسته به دولت هستند، اعطای مجوز کتاب بود. ما درخواست دادیم که مجوز راه‌اندازی یک مؤسسه فرهنگی به‌منظور ساماندهی به وضعیت موجود و چاپ آثار آقاسی دریافت کنیم، اما از این درخواست فقط مجوز چاپ یک کتاب را دریافت کردیم. هیچ کار دیگری برای ما انجام ندادند.

آقاسی به پخش مکرر کارهای پدرش از صدا و سیما نیز انتقاد می‌کند و می‌افزاید: رسانه ملی کارهای پدرم را بدون تصویری از او پخش می‌کرد. در زمان مدیریت آقای ضرغامی نامه‌ای برای سازمان ارسال کردم و خواستم که دلیل این کار را به خانواده آقاسی که بعد از درگذشت او، مالک کارهایش بودند، توضیح دهند و بگویند که "چرا کارهای او را بدون تصویری از او پخش می‌کنند؟".

فرزند زنده‌یاد آقاسی با انتقاد از رویه مؤسسات و نهادهای فرهنگی، با بیان اینکه "فقط در انجام کارهای انقلابی شعار شنیده‌ایم"، می‌افزاید: هنگام حرف زدن که می‌شود، می‌گویند "ما کار انقلابی می‌کنیم"، اما وقتی پای عمل که می‌رسد فعالیت خاصی از آنها دیده نمی‌شود. برخی از این نهادها فقط خون به دل رهبر انقلاب و مردم می‌کنند، شعار می‌دهند تا جیب‌هایشان بزرگتر شود و فعالیتشان هیچ خیری برای کشور ندارد. اگر فرهنگ را از دست این نهادها خارج کنند و به دست مردم بسپارند، نتیجه بهتری حاصل می‌شود.

منبع :‌تسنیم

انتهای پیام/