همزمان با هفته دفاع مقدس
تهران آرایش موشکی گرفت/ استقرار سامانه‌های موشکی در میادین و بوستان‌های پایتخت+تصویر
 
 
تاریخ انتشار : شنبه ۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۰
کد مطلب: ۳۵۷۳۶۰
 
Share/Save/Bookmark
 
به مناسبت هفته دفاع مقدس برخی از توانمندی‌های موشکی کشورمان در میدان بهارستان به نمایش گذاشته شد.
به گزارش ندای انقلاب، هفته دفاع مقدس بهانه‌ای شد تا میدان بهارستان همچون سالهای اخیر، آرایش موشکی به خود بگیرد.

بمناسبت این هفته، بخشی از توانمندی موشکی کشورمان در این میدان به نمایش گذاشته شده که موشک بالستیک قدر، سامانه دفاع هوایی موشکی کوتاه برد تور.ام۱ و سامانه پدافندی سام-۶ از جمله این سامانه‌هاست. موشک بالستیک قدر در دو نوع F و H در واقع ادامه پروژه موشکی شهاب است که بُرد آن افزایش یافته و کلاهک جنگی آن نیز تغییر کرده است.

این موشک با سخت مایع می‌تواند اهداف را دز فاصله دور (حدود ۲هزار کیلومتر) مورد اصابت قرار دهد.

۱۷ تُن وزن، ۱۶ متر طول، ۱.۲۵ متر قُطر و سرجنگی با وزن بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ کیلوگرم از جمله ویژگی‌های موشک قدر است. سامانه دفاع هوایی موشکی کوتاه برد تور.ام۱ نیز از دیگر سامانه‌های به نمایش درآمده در میدان بهارستان است.

تور.ام۱ از نظر کارایی عملیاتی و توانایی درگیری با انوع اهداف، یکی از شاخص‌های پدافند هوایی است. این سامانه برای درگیری مؤثر با انواع اهداف هوایی از جمله هواپیماهای بال ثابت و بالگردها و موشک‌های کروز و حتی بمب‌ها و موشک‌های رها شده از هواپیماها در تمام شرایط آب و هوایی ساخته شده است. در سامانه تور.ام۱ موشکها به صورت عمودی پرتاب می شود. وجود سامانه راداری برای هر پرتابگر باعث کاهش احتمال اشباع توسط جنگ الکترونیک دشمن و نیز از کار افتادن کل مجموعه درصورت هدف قرار گرفتن رادار در قیاس با سامانه هایی که یک رادار به چند پرتابگر اختصاص دارد می شود. این سامانه در حال حرکت نیز امکان فعالیت داشته و در زمان کمتر از دو دقیقه به آمادگی عملیاتی کامل رسیده و در کمتر از ۶ ثانیه موشک خود را شلیک می نماید. یکی از توانمندی های استثنایی این سامانه امکان درگیری با اهداف زمینی است که در سامانه های پیشرفته ای چون بوک نیز وجود دارد.

علاوه بر میدان بهارستان، برخی میادین و بوستان‌های دیگر تهران نیز شاهد استقرار سامانه‌های موشکی و تجهیزات نیروهای مسلح است. 

منبع : فارس

انتهای پیام/