بازدید خبرنگاران از مددسرای خاوران
اینجا شب خیلی زود به پایان می‌رسد
 
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۳
کد مطلب: ۳۵۷۹۸۳
 
Share/Save/Bookmark
 
در این شب‌های سرد سال، برای همه شهروندان تنها بازدیدی سرسری از یک مددسرا کافی است تا درد کارتن‌خوابی را تا عمق وجودشان حس کنند، کارتن‌خواب‌هایی که تا نیمه‌های شب خود را به مددسرایی می‌رسانند برای یک خواب گرم.
به گزارش ندای انقلاب، مددسرای خاوران در جاده خراسان و پس از شهرک رضویه، حالا و در این شب‌های سرد سال و بارش‌های این روزهای تهران، ملجأ بسیاری از بی‌خانمان‌هایی شده است که شب‌‌ها در تاریکی و سرما جویای مکانی امن برای طی کردن شب و آغاز صبحی دیگرند و معاونت خدمات اجتماعی شهرداری تهران تلاش کرده است نیازهای لازم برای کارتن‌خوابها را در این مرکز ایجاد کند.

شهرداری تهران از حدود سال ۱۳۸۴ درگیر اقدام به راه‌اندازی چنین مراکزی برای در امان ماندن بی‌خانمان‌های شهر از سرما و یخ‌زدگی شد. آن سال تلخی مرگ تعدادی از بی‌خانمان‌های شهر، دانشجویان جنبش عدالت‌خواه را بر آن داشت تا در عزمی جدی، نمایندگان مجلس و مدیران شهری را به این چالش وارد کنند که کارتن‌خوابان به هر دلیلی که مبتلا به این شرایط سخت شده باشند، حق آن را دارند که از شرایطی بهره‌مند شوند که در سرمای زمستان مأمنی برای گذران شب داشته باشند.

حالا در هر منطقه شهرداری تهران، معاونت خدمات اجتماعی این مددسراها را ایجاد کرده است تا بی‌خانمان‌ها علاوه بر بسیاری از مشکلاتی که با آنها مواجهند، درد بی‌جایی برای خواب شب را نداشته باشند.

مددسرای خاوران این روزها حسابی پرجنب و جوش است. این مرکز با ظرفیت پذیرایی از حدود ۶۵۰ نفر از مددجویان، در این شب‌های سرد و بارشی تهران تا حدود ۱۰۵۰ مددجو را پذیرش کرده است.

رضا قدیمی معاون خدمات اجتماعی شهرداری تهران که در بازدید خبرنگاران از مددسرای خاوران در بامداد روز گذشته آنها را همراهی می‌کرد بر این نکته تأکید دارد که افزایش ظرفیت این مددسرا به‌علت شرایط خاص این روزها و کاهش دمای هوا و افزایش بارش‌ها و افزایش تقاضا و مراجعات بی‌خانمان‌ها به این مرکز و البته سایر مراکز مددسرای شهرداری در مناطق تهران از طریق کف‌خوابی و پهن کردن رختخواب در کف سوله‌های این گونه مراکز محقق شده است.

پذیرش در این مرکز از حدود غروب با حضور افراد مددجوی بی‌خانمان انجام می‌شود. البته سامانه ۱۳۷ و تماس شهروندان با این سامانه برای اطلاع‌رسانی بی‌خانمان‌ها و ارجاع آنها توسط خودروهای ون فوریت‌های خدمات اجتماعی به مددسراها دیگر روشی است که بی‌خانمان‌ها در این مددسراها پذیرش می‌شوند.

پذیرش با ثبت نام و نام خانوادگی مددجویان بر اساس خوداظهاری و بی‌آنکه مدرکی از آنها خواسته شود انجام می‌شود. استقرار اورژانس و پزشک در این مددسرا یکی از راه‌کارهای رسیدگی درمانی و پزشکی به مددجویان است.

کارتن‌خواب‌ها و بی‌خانمان‌ها در این مرکز در صورت ابتلا به بیماری و زخم عفونی و شکستگی مورد مداوا قرار می‌گیرند و در صورت نیاز به خدمات درمانی بیمارستانی به بیمارستان امام حسین(ع) که قرارداد لازم با آنجا منعقد شده است اعزام می‌شوند. عمل جراحی قلب باز و آپاندیسیت از جمله درمانهای بیمارستانی بوده است که برای مددجویان توسط این مددسرا انجام شده است.

رضا قدیمی با اشاره به برخی بی‌خانمان‌ها که به‌دلایل مختلف به مددسراها مراجعه نمی‌کنند و حاضر به قبول خدمات این مراکز نمی‌شوند بر این نکته تأکید می‌کند که تعداد پنجاه دستگاه اتوبوس هم آماده شده است و شب‌ها کنار برخی بوستان‌ها و نواحی تهران مستقر می‌شوند و بی‌توجه به شرایط و اقلام همراه کارتن‌خوابها و یا رفتار آنها، به ایشان اجازه داده شده است که با حضور در این اتوبوس‌ها خود را از سرما حفظ کنند و از غذای گرم بهره‌مند شوند.

معاون خدمات اجتماعی شهرداری تهران می‌گوید: اینجا با آدمهایی مواجهیم که آخر راه هستند و جز خدا چیزی ندارند.

یونس یزدانی نماینده اجرایی مددسرای خاوران درخصوص فرآیند پذیرش مددجویان در این مددسرا می‌گوید: مددجویان در ابتدا نام‌نویسی می‌کنند و شماره پرونده‌ای در اختیار آنها قرار می‌گیرد. در مددکاری شرایطی کلی و نیازهای آنها بررسی می‌شود. وسایل همراه آنها و لباس آنها دریافت و در کمدهایی جا داده می‌شود و پس از استحمام لباس تازه در اختیار آنها قرار می‌گیرد، با غذای گرمی پذیرایی و برای خواب و استراحت راهنمایی می‌شوند.

با وجود ظرفیت اسمی ۶۵۰ نفری مددسرای خاوران، اما تا قبل از حضور ما در این مددسرا بیش از ۷۵۰ نفر پذیرش شده‌اند.

لباس‌ها هر ۳روز یک بار شست‌وشو می‌شود و البته افرادی که هر شب به این مددسرا مراجعه می‌کنند بر اساس شماره پرونده‌شان لباسشان در پوشش‌هایی محفوظ می‌ماند و در شب‌های دیگر هم به خود فرد تحویل داده می‌شود. افرادی هم که به‌صورت گذری از این مددسرا استفاده کرده‌اند پس از مدتی لباس آنها از کاور درآورده و به دیگران تحویل داده می‌شود.

صبح‌ها هم از ساعت ۷ تا ۹:۳۰ صبحانه به پذیرش‌شده‌ها تحویل می‌شود و با اتوبوس‌هایی آنها به مناطق مختلف شهر و منطقه از جمله شوش، خاوران، اتابک و غیره اعزام و ترخیص می‌شوند.

اگرچه شب‌هایی حضور در گرم‌خانه و بهره‌مندی از یک وعده غذای گرم سقف خواسته‌ها بود، اما حالا و حضور میان این مددجویان گویای این است که برخی مددجویان مطالبات دیگری هم دارند که بسیار هم به‌حق است.

یکی از مددجویان اصرار دارد که به یکی از مراکز بهاران که وظیفه کارآموزی و کارآفرینی به مددجویان مشتاق کار و سامان‌دهی اقتصادی هستند، معرفی شود و از این اظهار گله می‌کند که مدتهاست به او این اجازه داده نمی‌شود.

با یکی از مدیران مرکز موضوع را مطرح می‌کنم و او متعجب که خوب هر کدام که بخواهند این معرفی‌نامه داده می‌شود، به‌سراغ مددجو می‌آید. در صحبت با این مددجو این نکته مشخص می‌شود که مددجوی حاضر شغل دارد و فقط برای خواب شب و البته بودن میان افرادی که اعتیاد را ترک کرده‌اند این تقاضا را دارد، اما بهاران فقط برای آنهاست که کسب و کاری ندارند و می‌خواهند با گذران دوره کارآموزی در حوزه شغلی توانمند شوند و قادر به فعالیت تولیدی و اقتصادی و استقلال فردی و بازگشت به دامان خانه و جامعه شوند.

یکی دیگر از مددجویان هم می‌خواهد که از او حمایت مالی شود تا بتواند خانه‌ای اجاره کند و خانواده‌اش را که در شهرستان ساکن هستند به تهران بیاورد.

یکی دیگر از مددجوها از زیر پتو، بی‌آنکه ما چهره‌اش را ببینیم از این می‌گوید: این کارها ساختگی است و ما را صبح روز بعد ساعت ۵:۵ زیر باران از مددسرا بیرون انداخته‌اند.

معاون خدمات اجتماعی شهرداری تهران که به‌گفته خود با حال و هوای معتادان آشنایی دارد و از شرایط آنها خبر دارد، می‌گوید: خیلی از اینها هنوز در توهم مصرف مواد مخدر هستند. در اینجا حدود ۷ صبح صبحانه داده می‌شود اما در ساعات آغازین سحر برخی از آنها که به‌علت عدم مصرف مواد در چند ساعت حضورشان در این مددسراها آشفته و نیازمند مصرف مواد می‌شوند حتی حاضر نمی‌شوند تا صبحانه و انتقال توسط اتوبوس به برخی نواحی از پیش تعیین شده منتظر شوند.

یکی از مسئولان مددکاری مرکز هم می‌گوید: گاهی پیش آمده است که ساعت ۴ و ۵ صبح برخی از این افراد با ناآرامی دائماً درخواست خروج از مددسرا را دارند و حتی پیش آمده است که با تهدید و حتی ضرب و شتم پرسنل ما از مجموعه خارج شده‌اند.

معاون خدمات اجتماعی شهرداری تهران با نشان دادن بخشی از انبار این مددسرا، به لباس‌هایی آویزان بر رگال در این انبار اشاره می‌کند و می‌گوید: اینها بخشی از لباس‌هایی است که خیّرین یا به‌صورت حضوری و یا با تماس با سامانه ۴۳۷۹ و از طریق مراجعه همکارانمان به محل حضور خیرین، هدیه کرده‌اند. این لباس‌ها شسته و اتو می‌شود و به مددجوهایی که دارای لباس مناسب نیستند به‌هنگام رفتن از مددسرا، تحویل داده می‌شود.

قدیمی تأکید می‌کند: جای لباس و اقلام اهدایی به بی‌خانمان‌ها، دیوار مهربانی و توزیع در برخی مناطق پاتوق آنها نیست. جای این‌گونه هدایا در مددسراهاست که مستقیماً با مددجویان و نیازهای آنها مواجه هستند.

حدود یک ساعتی از بامداد گذشته و هنوز گروه گروه بی‌خانمان‌ها با امید به بهره‌مندی از شامی گرم و حمامی و خواب در گرما به این مددسرا می‌‌آیند. شب در مددسرا خیلی زود پایان می‌یابد.

منبع : تسنیم

انتهای پیام/