اقلیم کردستان عراق در پسا رفراندوم
انتقاد شدید همسر طالبانی از تشکل جدید بارزانی/ شروط بغداد برای سران اقلیم کردستان/ اهداف بارزانی از سفر به کرکوک
 
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۷
کد مطلب: ۳۵۹۳۵۰
 
Share/Save/Bookmark
 
با هدف انتشار مسائل داخلی اقلیم کردستان عراق در پسارفراندوم تلاش خواهیم کرد تجمیعی از اخبار و رویدادهای مرتبط را به مخاطبین عرضه کنیم.
به گزارش ندای انقلاب به نقل از تسنیم، حکام اقلیم کردستان پیش‌بینی نمی‌کردند که ترکیه در چنین سطحی مخالفت خود را با رفراندوم ادعایی آنها اعلام کند. از دید بارزانی و حلقه مشاورین داخلی و خارجی وی، منافع اقتصادی ترکیه به ویژه در حوزه انرژی ایجاب می‌کرد که آنکارا نه تنها مخالفتی با رفراندوم اقلیم کردستان نداشته باشد بلکه در فردای تحولات شمال عراق نقش پررنگ‌تری را در زمینه اقتصادی ایفا خواهد کرد. موضع رسمی و قاطع ترکیه در مخالفت با ایده جدایی‌طلبی رئیس اقلیم و حمایت از حفظ تمامیت ارضی عراق، کردها را به این واقعیت رساند که در سیاست بین‌الملل، اقتصاد تنها محرک نبوده و عوامل مختلفی در آن دخیل هستند که نقش آنها کمتر از موضوعات اقتصادی نیست. ترکیه با عبور خط انتقال نفت اقلیم کردستان از خاک این کشور، نبض اقتصادی اقلیم را در دست گرفته و نقش مهمی را در سرنوشت رفراندوم برگزار شده ۲۵ سپتامبر ایفا خواهد کرد. کردهای عراقی نیز خود بر این باورند که مثلث ترکیه، ایران و عراق این ظرفیت را دارا است که در راستای حفظ امنیت و ثبات منطقه گام‌های مهمتری را بردارد.

انتقاد شدید همسر طالبانی از تشکل جدید سیاسی بارزانی

هیرو ابراهیم احمد همسر جلال طالبانی رئیس‌جمهور سابق عراق و دبیرکل اتحادیه میهنی کردستان در بیانیه‌ای از تشکیل شورای سیاستگذاری کردستان - عراق به شدت انتقاد و آن را اشتباهی بزرگ توصیف کرده است. در بخش دیگری از بیانیه این عضو دفتر سیاسی اتحادیه میهنی با اشاره به برگزاری رفراندوم اقلیم کردستان آمده است که پیش از برگزاری رفراندوم، کشورهای مهم جهان و منطقه پیشنهادات مهمی را به اقلیم کردستان ارائه کردند اما رهبری سیاسی کرد با رد این پیشنهادات، ملت را در شرایطی قرار داده است که باج سیاست‌های آنها را می‌دهند. «هیرو ابراهیم احمد» همچنین تشکیل شورای سیاستگذاری کردستان - عراق را اشتباهی بزرگ و همچون تصمیم به برگزاری رفراندوم نام برده و اعلام کرده است به عنوان عضویی از دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کردستان با چنین برنامه‌ای نبوده و نخواهم بود.

جنبش تغییر: رفراندوم، وحدت ملی را با چالش بیشتری مواجه کرد

جنبش تغییر در بیانیه ای با اشاره به وضعیت کنونی اقلیم کردستان عراق اعلام کرده است که برگزاری رفراندوم، وحدت ملی کردها را با چالش بیشتری مواجه کرده است. در این بیانیه، جنبش تغییر درخواست انحلال شورای سیاستگذاری کردستان - عراق را مطرح ساخته است. جنبش تغییر در بیانیه خود با برشمردن مصائب و مشکلات ساکنین اقلیم کردستان از جمله بحران اقتصادی و نبود عدالت اجتماعی تاکید کرده که چنین مشکلاتی نتیجه تجربه ۲۵ ساله حکومت محلی اقلیم است. این حزب منتقد رفراندوم اقلیم کردستان در ادامه اعلام کرده است که برگزاری رفراندوم بدون زمینه‌سازی و تحقق وحدت ملی با همه کمبودها و تقلب ها تنها با هدف انحراف افکار عمومی از بحران‌ها و مشکلات کنونی و تداوم حکمرانی و چپاول ثروت‌های ملی بوده است و بیشتر از هر زمان دیگر وحدت ملی کردها را با چالش مواجه کرده است. جنبش تغییر با استقبال از پیام و ابتکار مرجعیت عالی شیعیان عراق درخواست کرده است شورای سیاستگذاری کردستان - عراق، منحل و جایگاه قانونی پارلمان اقلیم محفوظ نگه داشته شود. این حزب سیاسی کردستان عراق همچنین درخواست کرده است انتخابات پارلمانی و ریاست اقلیم کردستان در زمان تعیین شده و با نظارت بین المللی انجام شود.

اتحاد اسلامی کردستان عراق مامور مذاکره با ترکیه شده است

شورای سیاستگذاری کردستان - عراق، حزب اتحاد اسلامی کردستان را با هدف کاهش فشارها بر اقلیم کردستان مامور مذاکره با ترکیه ساخته است. یک عضو ارشد این حزب نیز اعلام کرده است که آماده گفتگو با آنکارا هستیم. مصطفی عبدالله عضو شورای اجرایی اتحاد اسلامی کردستان گفته است که تمام تلاش‌های خود را به کار خواهیم گرفت تا کشورهای همسایه به نتایج رفراندوم اقلیم کردستان اعتراف و به اراده ملت کرد احترام بگذارند. در نشست شورای سیاستگذاری کردستان - عراق از اتحاد اسلامی کردستان خواسته شده است با هدف کاهش فشارهای ترکیه علیه اقلیم کردستان تلاش کند.

شخصیت حزبی در اقلیم کردستان عراق: شرم‌آور است که از روابط دوستانه کردها با آمریکا و اسرائیل سخن می‌گوئید

دلشاد گرمیانی شخصیت شناخته‌شده و عضو سابق شورای سیاسی حزب جماعت اسلامی کردستان عراق اعلام کرده است که شرم‌آور است عده‌ای از روابط دوستانه کردها با آمریکا و اسرائیل سخن می‌گویند. وی تاکید کرده است که آمریکا و رژیم صهیونیستی دوست کردها نبوده و تنها در پی تحقق منافع خود هستند. گرمیانی گفته است که اعلام حمایت ظاهری اسرائیل با هدف کسب منافع خود، جهان اسلام را در تقابل با اقلیم کردستان قرار داده است.

شروط بغداد برای سران اقلیم کردستان

دفتر نخست‌وزیری عراق شروط برگزاری گفتگوهای اربیل - بغداد را اعلام کرده است. سعد حدیثی سخنگوی نخست‌وزیر عراق سه شرط اساسی حکومت مرکزی را برای گفتگو با حکومت اقلیم کردستان اعلام کرده است. بر اساس اعلام سخنگوی «حیدر العبادی» لازم است اربیل به قانون اساسی و تصمیمات دادگاه فدرال عراق پایبند بوده و نتایج رفراندوم برگزار شده خود را ملغی اعلام کند. همچنین از اقلیم کردستان درخواست شده است به سیاست یکجانبه‌گرایانه خود در مناطق مورد منازعه پایان دهد.

اهداف بارزانی از سفر به کرکوک

سفر رئیس اقلیم کردستان به شهر مورد منازعه کرکوک بار دیگر گمانه‌زنی‌هایی را درباره نیات بارزانی به دنبال داشته است. بارزانی در صورت استقلال و یا ماندن اقلیم در چارچوب عراق فدرال دست بردار کرکوک نیست و بسیاری از کارشناسان حوزه اقلیم کردستان، منابع غنی انرژی را هدف اصلی بارزانی از تلاش برای الحاق کرکوک به اقلیم کردستان می‌دانند. اما بارزانی در سفر دیروز خود به کرکوک به دنبال چه چیزی بود؟ برخی از رسانه‌های اقلیم کردستان گزارش دادند که رئیس اقلیم کردستان با هدف تعیین تکلیف و ابقای نجم‌الدین کریم در پست استانداری کرکوک به این شهر سفر کرده است. گفته می‌شود که این سفر با هدف رضایت اتحادیه میهنی کردستان و جریان‌های دیگر سیاسی و ابقای استاندار برکنارشده کرکوک و اعمال فشار بر بغداد جهت عقب‌نشینی از تصمیم اتخاذشده خود بوده است. همزمان گزارش شده است که سفر بارزانی با همراهی یار رفراندومی خود یعنی کوسرت رسول علی جانشین دبیرکل اتحادیه میهنی کردستان بوده و در آن، جلسه امنیتی با حضور فرماندهان پیشمرگ برگزار شده است. یکی از فرماندهان محور جنوبی کرکوک گفته است که نیروهای پیشمرگ مستقر در کرکوک با هدف مقابله با هر احتمالی در حالت آماده‌باش کامل به سر می‌برند.

ائتلاف در برابر تشکل جدید سیاسی بارزانی

در برابر تشکیل شورای سیاستگذاری کردستان - عراق، گفته می‌شود که تلاش‌هایی با هدف تشکیل ائتلافی در برابر این جریان آغاز شده است. شماری از روشنفکران و فعالین سیاسی اربیل و سلیمانیه در تلاش هستند با جریان‌های خارج از این شورا گفتگو و آنان را مجاب به تشکیل ائتلافی جدید کنند. مخالفین شورای سیاستگذاری کردستان - عراق بر این عقیده هستند که تشکیل این شورا پسرفت سیاسی اقلیم کردستان محسوب می‌شود. در صورت موفقیت مخالفین در تشکیل این ائتلاف، احزاب جماعت اسلامی، جنبش تغییر و جریان وابسته به «برهم صالح» نقش ویژه‌ای را در آن خواهند داشت.

پیام برهم صالح به ساکنین اقلیم کردستان: آمده‌ایم مشکلات حکمرانی اقلیم کردستان را حل و فصل کنیم

برهم احمد صالح، شخصیت سیاسی مشهور کردهای عراق و جانشین جلال طالبانی در حزب اتحادیه میهنی کردستان که مدت زیادی است اختلافات داخلی این حزب، وی را از فعالیت‌های سیاسی دور نگه داشته است اینک در پیامی ویدیوئی، ائتلاف دمکراسی و عدالت را به عنوان یک جریان سیاسی جدید در انتخابات پیش روی اقلیم کردستان اعلام کرد. معاون اسبق نخست‌وزیر عراق در پیام خود خطاب به مردم اقلیم کردستان گفت، تشکیل این ائتلاف نتیجه انحصارطلبی سیاسی در کردستان عراق بوده است و با این ائتلاف شیوه حکمرانی اقلیم را تغییر خواهیم داد. به گفته وی، ائتلاف دموکراسی و عدالت، انتقال قدرت را از طریق انتخابات سالم محقق خواهد کرد. برهم صالح همچنین ستمگری و نبود اطمینان مردم به حکمرانان را منبع تهدید اقلیم کردستان در برهه کنونی و آینده دانسته است.

جماعت اسلامی کردستان: انتخابات پارلمانی و ریاست اقلیم برگزار نمی‌شود

جماعت اسلامی کردستان فاش ساخته است که انتخابات پارلمانی و ریاست اقلیم کردستان در موعد تعیین‌شده خود برگزار نخواهد شد. یک عضو شورای رهبری این حزب با انتقاد از تشکیل شورای سیاستگذاری کردستان - عراق اعلام کرده است بر اساس اطلاعات دریافتی، این انتخابات برگزار نخواهد شد. سلیم کویی گفته است مدت زیادی به موعد تعیین‌شده برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست اقلیم باقی نمانده است اما هنوز از تبلیغات انتخاباتی و ثبت اسامی کاندیداهای ریاست اقلیم خبری نیست و این بدان معنی خواهد بود که انتخابات از سوی حزب دمکرات کردستان عراق به تعویق خواهد افتاد. کارشناسان، تشکیل شورای سیاست گذاری کردستان - عراق و احتمال عدم برگزاری انتخابات اقلیم کردستان را تضمین ابقای بارزانی در راس هرم قدرت می‌دانند. بارزانی در تبلیغات رفراندوم اخیر بارها اعلام کرده بود که در انتخابات ریاست اقلیم نامزد نخواهد شد.

انتهای پیام/