نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » خبر » فرهنگی هنری

گفت‌وگو با علی لُهراسبی

«مادرانه» قطعه‌ای برای حضرت زهرا(س) است/ کسی درباره حذف نامم از« سه‌ستاره» پاسخ نمی‌دهد

۲۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۴

«مادرانه » کاری برای حضرت فاطمه (س) است . کار ماندگار کردن خیلی سخت است. چون مرزی دارد و باید خیلی نزدیک به این مرز باشی و بتوانی همه‌ی سلیقه‌ها را جذب کنی و مورد قبولشان باشد. در عین حال چنین قطعه‌هایی نباید شعاری شود.

به گزارش ندای انقلاب، تصور کنید لیونل مسی یا کریستیانو رونالدو را از رقابت بهترین بازیکن فوتبال سال کنار بگذارند. مگر می‌شود؟ حتی بازیکنانی با کلاسی پایین‌تر هم امکان حضور در این رقابت را دارند و هر سال هم نامشان در میان کاندیداهای بهترین بازیکن سال فوتبال جهان حضور دارد؛ حتی اگر در مقابل رونالدو و مسی کمترین شانس را داشته باشند. حال تصور کنید در یک برنامه‌ی تلویزیونی که بهترین‌های سال را انتخاب می‌کند نام هنرمندی حذف شود که لقبش «سلطان تیتراژ» است. شاید نشدنی باشد اما این اتفاق در برنامه‌ی «سه‌ستاره» رخ داده است. «سه ستاره» بهترین‌های سال ۱۳۹۵ را با رای‌گیری از مردم انتخاب می‌کند اما در میان کاندیداهای بهترین تیتراژ سال نام علی لهراسبی دیده نمی‌شود. لهراسبی همان هنرمندی است که لقبش «سلطان تیتراژ» است. جالب این که برای این حذف هیچ توجیهی هم ارائه نشده است.

همین مسئله بهانه‌ای شد تا علی لهراسبی را به دفتر خبرگزاری دعوت کنیم و ساعتی با او هم‌صحبت شویم. وقتی آمد اما عینکی دودی بر چشم داشت. چشمانش آلوده شده بود و نمی‌خواست عینکش را بردارد. به شوخی می‌گوید: «مخاطبانتان وقتی عکس‌های این گفت‌وگو را ببینند پیش خود می‌گویند لهراسبی چرا عینکش را برنمی‌دارد».

با لهراسبی مسائل مختلفی را مطرح کردیم و او هم دقیق و شفاف همه‌ی پرسش‌ها را پاسخ داد؛ از «سه‌ستاره» تا ماجرای ممنوع‌الکاری‌اش تا تیتراژهایی که همیشه می‌گیرند و البته آثاری که در حوزه موسیقی مذهبی و دینی تولید کرده است. در این گفت‌وگو زایا سلیمان تهیه‌کننده و مدیربرنامه‌ی علی لهراسبی هم حضور داشت و او هم هرگاه که لازم بود توضیحاتی درباره‌ی مسائل مختلف ارائه می‌کرد.

در ادامه حاصل این گفت‌وگو را می‌خوانید:

*ماجرای عینکی که به چشم دارید چیست. کسانی که فیلم یا عکس‌های این گفت‌وگو را ببینند پیش خود می‌گویند چرا لهراسبی زیر سقف عینکش را برنمی‌دارد.

لهراسبی: چند روزی است که چشمانم آلوده شده است و نمی‌توانم به طور کامل آنها را باز کنم. چند روزی طول می‌کشد که خوب شود. به همین دلیل مجورم عینکم بر روی چشمانم بماند.

(می‌خندد و این خاطره را تعریف می‌کند) وقتی نخستین اجرای زندگی‌ام را در کرمانشاه به روی صحنه می‌بردم، پیش از اجرا، زمان زیادی را صرف انتخاب لباس کردم و به این فکر می‌کردم که چه بپوشم و چکار کنم. بسیاری از خوانندگان خارجی را بررسی می‌کردم و در نهایت به کت چرم و عینک فُرمیک و این چیزها رسیدیم. اما بعدها فهمیدم که این چیزها خیلی ملاک نیست و بیشتر باید به کیفیت آثارم توجه کنم.

*چند روزی هست که برنامه‌ی «سه ستاره» از شبکه سه سیما در حال پخش شدن است و در عین تعجب نام شما در میان کاندیداهای بخش بهترین خواننده‌ی تیتراژهای تلویزیونی در سال ۱۳۹۵ دیده نمی‌شود. علت این غیبت چیست.

لهراسبی: این اتفاق خیلی عجیب بود. صحبت‌هایی هم مطرح شد که خیلی‌ از خوانندگان در این نظر سنجی نیستند و با نظر داوران حذف شده‌اند. اگر این «خیلی‌ها» را بررسی کنید شاید مهمترینشان من باشم. من کارنامه‌ای ۱۰ ساله در عرصه تیتراژ داشته‌ام و در رقابت‌های مختلف تلویزیون و سایت‌ها و مجله‌ها همیشه حضوری پُر رنگ داشته‌ام و جزء برگزیدگان بوده‌ام. ممکن است شما ۳۰ نفر کاندید داشته باشید و در آن میان ۱۰ نفر هم انتخاب نشوند اما شما نمی‌توانید کسی که در میان ۳ نفر اول است را حذف کنید.

سلیمان: کسی که در میان سه نفر اول است را نمی‌توان حذف کرد. من معتقدم لیست کاندیداهای برنامه‌ی «سه‌ستاره» به گونه‌ای مدیریت شده اعلام شده است. چند نفر را انتخاب کرده‌اند و به مردم می‌گویند از میان این‌ها بهترین‌ها را انتخاب کنید. در حالی که باید فرصت حضور در نظرسنجی را در اختیار همه بگذارند و انتخاب را به مردم واگذار کنند. شاید نمی‌خواستند برنده‌ها همه از یک شبکه باشند.

* به نکته‌ی خوبی اشاره کردید؛ این مسئله مطرح شده بود که شبکه‌ی دو چند تیتراژ خیلی خوب داشته و ممکن است حذف نام شما از سوی داوران به این دلیل بوده که نمی‌خواستند همه‌ی برگزیده‌ها مربوط به تیتراژهای شبکه‌ی دو باشد. از میان خوانندگانی که نامشان در میان کاندیداهای بهترین تیتراژ سریال دیده می‌شود، یکی دو نفر دیگر هم آثارشان مربوط به تیتراژ سریال‌های شبکه‌ی دو است و احتمال زیادی وجود دارد که نام آن خوانندگان در میان برگزیدگان باشد.

سلیمان: حداقل می‌شود اینگونه درباره‌اش فکر کرد.

لهراسبی: این هم یک دیدگاه است.

من کارم را از تلویزیون شروع کردم. هم من در مطرح شدن خیلی از سریال‌ها تاثیر داشتم و هم تلویزیون در مطرح شدن من تاثیر بسیاری داشته است. خواننده‌ای تلویزیونی و البته مجازم. آثار ارزشی بسیاری هم دارم که همه‌ی آنها را با اعتقاد خوانده‌ام و از این به بعد هم خواهم خواند. چیزی که به آن اعتقاد نداشته باشم را نمی‌خوانم.

خیلی ساده از اتفاقی که افتاده است گذشته‌اند. الان یک هفته است که می‌گویم یک نفر به من پاسخ دهد و علت حذف نام من از لیست نظرسنجی بهترین تیتراژ تلویزیونی سالرا بیان کنند. این پرسش من تنها نیست، بسیار یاز مردم هم این پرسش را دارند، چرا به مردم پاسخ روشنی نمی‌دهند. سریالی(آرام می‌گیریم) که من تیتراژش را خوانده‌ام اکنون ۵۰ شب است که روی آنتن است و همین الان هم در حال پخش است، بعد نام من در میان کاندیداها نیست. در حالی که نام کسانی هست که من نمی‌شناسمشان.

ناراحتی من این است که چرا کسی پاسخی نمی‌دهد. نه از داوران و نه از مسئولان صداوسیما هیچ پاسخی دریافت نکرده‌ام. وقتی پاسخی دریافت نکنید واقعا سردرگم می‌شوید. یعنی داوران آنقدر به موضوع خوانندگی و موسیقی و تیتراژ اشراف داشته‌اند که تیتراژ یک برنامه ترکیبی را انتخاب کرده‌اند اما علی لهراسبی را رد کرده‌اند!(این جمله‌ها را با کنایه می‌گوید) من نمی‌توانم قبول کنم که داوری صورت گرفته است. هیچ جای دنیا نمی‌شود به خاطر سیاست‌گذاری حق کسی را ضایع کرد.

سلیمان: اعتبار ۲۰ ساله‌ی زحمت یک هنرمند را به راحتی زیرپا می‌گذرند و علتش این است که نتیجه‌ی رای‌گیری‌ها برنامه‌ریزی شده و قرار است آنگونه که مسئولان برنامه می‌خواهند این کار پیش برود. علی لهراسبی در میان مردم و البته در میان ارگان‌های مختلف بسیار محبوب است و علت اصلی این محبوبیت تیتراژ‌هایی است که خوانده است. صداوسیما رسانه‌ی بسیار مهمی برای مردم است؛ وقتی یه هو یک خواننده را کنار می‌گذارد، مردم چه فکر می‌کنند؟

* شما دوستی با احسان علیخانی دارید یا خیر. علیخانی معمولا از هنرمندان و به خصوص از دوستانش دفاع می‌کند. به نظرتان ایشان در این انتخاب نقش داشته است.

لهراسبی: احسان رفیق من است و نمی‌توانم قبول کنم که این انتخاب‌ها کار احسان باشد. احسان نقشی در انتخاب‌ها نداشته است.

سلیمان: چرا نداشته؟ پس چه کسی باید نقش داشته باشد.

لهراسبی: «سه‌ستاره» برنامه‌ای تلویزیونی است و راهبردش دست کس دیگری است. احسان به تنهایی نمی‌تواند تصمیم‌گیرنده باشد.

*در دوره‌ی قبلیِ «سه‌ستاره» برگزیده شدید.

لهراسبی: «سه‌ستاره»ی قبلی با سریالی که چهار سال پیش خوانده بودم کاندید شدم و با رای مردم برگزیده شدم. آنجا حدود ۲۰ خواننده کاندید بودند. وقتی به برنامه رفتم احسان(علیخانی) از من پرسید که می‌دانستی رای می‌آوری؟ گفتم آره. چون صددرصد می‌دانستم.حتی در «سه‌ستاره»ی امسال هم برای برنامه سال تحویل ویدیو ضبط کردیم. چون خودِ بچه‌های سه‌ستاره هم می‌دانستند که احتمال حضورم در میان برگزیده‌های مردمی بسیار است. بعد در نهایت اسم من از میان کاندیداها حذف شد.

* در این اتفاق چه چیزی بیشتر از همه ناراحتت کرد. حذف نامت از میان کاندیداها یا بی‌پاسخ ماندنِ پرسش‌هایت؟

لهراسبی: اتفاق تلخی که افتاده است از حذف نامم بسیار بدتر است. برخی از نام‌های دیگر هم در میان کاندیداها نبودند؛ برای مثال سالار عقیلی در میان کاندیداها نیست و خودش گفته که کنار می‌کشم. محسن یگانه هم چون خواننده‌ی «ماه عسل» بوده گفتند نامش در میان کاندیداها نباشد. چند نفر دیگر هم بودند که برای هر کدامشان علتی وجود داشت. اما برای حذف نام من هیچ دلیلی بیان نشد و از روی نام من رد شدند.

مگر خواننده‌ی غیرمجاز هستم! فضای سیاسی نیست که شما بتوانید کسی را رد صلاحیت کنید. تیم داوری اگر انتخاب کرده‌اند باید بگویم که واقعا اشتباه کرده‌اند. اول این که در میان اسامی کاندیداها نام‌هایی هست که اصلا ما نمی‌شناسیم؛ نمی‌توان گفت این تیم داوری بر روی موسیقی مُشرف هستند. از رسانه‌ی ملی و در طول سال تیتراژ‌هایی پخش شده است. بعد مردم باید رای بدهند که کدام تیتراژ را می‌پسندند. اگر قرار است مردم به سلیقه خودشان رای بدهند که دیگر مسئله‌ی داوری مردود است. نمی‌توان از مردم خواست که به سلیقه‌ی تیم داوری رای بدهند. الان سوال بزرگی که در فضای مجازی مطرح شده این است که چرا نام من در میان کاندیداها نیست.

سلیمان: الان دیگر تنها رسانه‌ی ما صداوسیما نیستند. اتفاق‌هایی که رخ می‌دهد در جاهای مختلف منعکس می‌شود. بخشی از مردمی که در این نظرسنجی شرکت می‌کنند از طرفداران آقای لُهراسبی هستند و دیگران هم آقای لهراسبی را می‌شناسند. این که نام او در میان کاندیداهای «سه ستاره» نباشد اعتبار صدا و سیما را پایین می‌آورد و مخاطب را به این رسانه کم اعتماد می‌کند.

* اگر از شما می‌خواستند که خودتان کنار بکشید و در نظرسنجی نباشید قبول می‌کردید؟

لهراسبی: واقعا اگر از من می‌خواستند که در نظر سنجی نباشم، من کنار می‌کشیدم. خیلی دلم می‌خواهد یک نفر به من پاسخی بدهد؛ اصلا بگویند که به دلایل شخصی نخواستیم امسال شما در میان کاندیداها باشید. یا اصلا بگویند که کیفیت اثرت خوب نبود و ما تشخیص دادیم که شما نباشید.

*امسال قطعه‌ای برای نمایش غبار خواندید که نامش «مادرانه» است و برای حضرت فاطمه سلام‌الله علیها اجرا شده است.

لهراسبی: «مادرانه» ابتدا برای نمایش نبود. ترانه‌ای بی‌نظیر از روزبه بمانی و آهنگسازی فواد غفاری و تنظیم هومن نامداری و من هم آن را خواندم. کاری برای حضرت فاطمه است که تعلق خاطر بسیاری به این قطعه دارم. در این حیطه وارد شدن خیلی سخت است. قبلا هم تجربه اثر «حس غریب» و چند قطعه‌ی دیگر را داشتم. کار ماندگار کردن خیلی سخت است. چون مرزی دارد و باید خیلی نزدیک به این مرز باشی و بتوانی همه‌ی سلیقه‌ها را جذب کنی و مورد قبولشان باشد. در عین حال چنین قطعه‌هایی نباید شعاری شود.

ترانه‌ی قطعه «مادرانه» چند بار نوشته شد. ممنونم از روزبه(بمانی) که چند بار ترانه نوشت و به تغییر اکتفا نکرد. وقتی هم اثر تولید شد پیشنهاد کردند که در نمایش «غبار۲» استفاده شود و سکانسی هم در این نمایش بازی داشتم.

* وقتی وارد کارهای دینی و مذهبی می‌شوید آثاری ماندگار تولید می‌کنید. قطعه‌ی «حس غریب» که برای امام زمان خوانده‌اید، سال‌هاست که در تلویزیون پخش می‌شود و همیشه هم مورد استقبال قرار گرفته است.

لهراسبی: کاری که اعتقاد داشته باشم را می‌خوانم. بسیار پیش آمده که خواندن آثاری به من پیشنهاد داده شده و انجام نداده‌ام. چون اولویتم حس شخصی‌ام است نه مسائل قراردادی و مالی. کاری که به آن اعتقاد داشته باشی درباره‌اش فکر می‌کنی و تلاش می‌کنی که به استانداردهایی که در ذهن داری برسی. ما این وسواس را در «حس غریب» هم داشتیم. قبل از خواندن «حس غریب» کلا دو بار به استودیو رفته بودم و از اولین کارهای زندگی‌ام بود. آن زمان با آقای چراغعلی(آهنگساز) خیلی صحبت کردیم و چند کار را با شعرهای مختلف امتحان کرده بودیم. آن زمان می‌خواستم پرده‌ی میان منجی و آدمیان را برداریم و این ارتباط صمیمی‌تر شود؛ می‌خواستم از آنچه که تا آن زمان بود فاصله بگیرم. برای اولین بار ترانه‌ای نوشته شد که دیالوگ‌هایش عاشقانه‌تر بود و به مرز ذهنی مردم نزدیک‌تر بود «با توام با تو که گفتی تکیه‌گاه عاشقانی». این چنین آثاری انرژی نهفته‌ای از جاهای دیگری دارند و تنها به یک نفر بستگی ندارد. برای مثال قطعه‌ی «حس غریب» که اینقدر در میان مردم محبوب شد را تنها نمی‌توان به حساب علی لُهراسبی گذاشت. «حس غریب» شاید به خاطر سیاوش پورشیرمحمد یا شاید هم به خاطر دکتر چراغعلی مطرح شد.

*شاید هم به خاطر هر سه نفرشان.

لهراسبی: شاید. حتی در کارهای عاشقانه هم معتقدم، آثاری که ماندگار می‌شوند و خیلی معروف می‌شوند هم انرژی نهفته‌ای در آنها هست. اتفاق‌های بزرگ برای هر اثری ناشی از انرژی ماورایی است.

سلیمان: «حس غریب» واقعا حس غریبی دارد. از نظر تکنیکی خیلی هم در سطح بالایی نیست و حتی میکس و مستر آن هم خیلی حرفه‌ای نیست، اما حسش واقعا عجیب است. آن زمان من با دکتر چراغعلی کار می‌کردم و درامز آثارش را می‌زدم.

لهراسبی: «حس غریب» را سال ۱۳۸۲ خواندم. آن زمان خواننده‌ی آماتوری بودم و خواندنم هم در آن قطعه آماتوری است و با امروز خیلی فاصله دارد. آن زمان حاشیه‌هایی هم به وجود آمد و گفتند علی لُهراسبی «حس غریب» را برای تلویزیون خواند و بعد وارد عرصه تیتراژ سریال‌ها شد. در حالی که «حس غریب» ابتدا در قالب آلبوم «دریایی»ها منتشر شد و ۶ ماه بعدش برای اولین بار در تلویزیون پخش شد. آن زمان وقتی آلبومی منتشر می‌شد، در شورای تلویزیون آلبوم را ارائه می‌کردیم و در نهایت آنها تصمیم می‌گرفتند که از میان قطعه‌های آلبوم کدامشان قابل پخش شدن در تلویزیون هستند. در آلبوم من هم تنها همین قطعه‌ی «حس غریب» در تلویزیون پخش شد. می‌خواهم بگویم که تهیه «حس غریب» کاری کاملا شخصی بود و به سفارش هیچ جایی هم نبود.

* کلا استعداد خوبی در خواندن این آثار دارید. قطعه‌ی «عطر نرگس» هم بسیار موفق بود و در حوزه موسیقی ارزشی بسیار مورد توجه قرار گرفت و نشان داد که این فضاها را خوب می‌شناسید.

سلیمان: لُهراسبی آدم متفاوت و خوش‌قلبی است. این انرژی خوب موجب می‌شود که خواندن آثار ارزشی با صدای لُهراسبی نتیجه خوبی بدهد.

لُهراسبی: ببینید خواننده یک نفر است. در همین اثر «مادرانه» نقش روزبه بمانی بسیار پررنگ است. روزبه در قطعه‌ی «مادرانه» شاهکار می‌کند، بخشی از شعر این قطعه اینگونه است:
رفتار تو شرح یه دنیا عاشقانه / اونم برای بهترین مرد زمانه / آخه مگه میشه تو آغوش پدر هم / اینقدر رفتار یه دختر مادرانه

منبع : تسنیم