گام‌به‌گام تا کسب سواد رسانه‌ای؛
"کانال انحرافی" تکنیک دولت‌ها برای انحراف افکار عمومی از مسئله اصلی
 
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۲
کد مطلب: ۳۵۹۴۹۶
 
Share/Save/Bookmark
 
خیلی از اوقات شاهدیم که وقتی دولت‌ها در مسئله‌ای خاص با چالشهای جدی مواجه می‌شوند، سعی می‌کنند با برجسته کردن مسئله‌ای دیگر در افکار عمومی، ذهن مخاطب را از چالش اصلی دور کنند و از زیر فشارهای اجتماعی خارج شوند؛ این تکنیک "کانال انحرافی" نام دارد.
به گزارش ندای انقلاب، یاد گرفتن "زبان اقناع" یکی از مهم‌ترین مهارت‌های سواد رسانه‌ای است، اگر شما بفهمید که یک پیام رسانه‌ای چطور و به چه روش سعی می‌کند تا شما را قانع کند به چیزی اعتقاد داشته باشید یا کاری را انجام دهید، آن وقت شما بهتر و با چشمان بازتر می‌توانید تصمیم بگیرید.

در سلسله پست‌هایی تعدادی از تکنیک‌های پایه‌ای زبان اقناع را توضیح می‌دهیم؛ اغلب این تکنیک‌ها ساده هستند و شما به راحتی می‌توانید آن‌ها را در پیام رسانه‌ای تشخیص دهید.

تکنیک هفتم: کانال انحرافی

هدف اصلی این تکنیک، منحرف کردن توجه مخاطب از یک مسئله، با طرح یا برجسته کردن موضوعی دیگر است؛ این روش معمولا زمانی بیشتر به کار گرفته می‌شود که رسانه قصد دارد سعی کند بخشی از داستان پنهان شود یا آن بخشی که به ضرر گروه خاصی است، کمتر برجسته شود.

یکی از موارد پرکاربرد این تکنیک، موضوعات و چالشهای سیاسی است؛ خیلی از اوقات شاهدیم که وقتی دولت‌ها در مسئله‌ای خاص با چالشهای جدی مواجه می‌شوند، سعی می‌کنند با برجسته کردن مسئله‌ای دیگر در افکار عمومی، ذهن مخاطب را از چالش اصلی دور کنند و از زیر فشارهای اجتماعی خارج شوند.

بطور مثال در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که جلب نظر مخاطب به غذای زائد میان دندان جلب می‌شود و در اینجا با برجسته کردن برخی از اجزای تصویر، ذهن مخاطب را به سمت آن‌ها منحرف می‌کنیم تا نتوانیم به دست شش انگشتی در تصویر اول‌، دست اضافه در تصویر دوم همچنین گوش بریده مرد در تصویر سوم را پیدا کند:
منبع : تسنیم

انتهای پیام/