لزوم استفاده از ابزار هنر در انتقال مفاهیم اربعینی/​​​​​​​درک ارزشهای دینی، نیازمند منظری صحیح است
 
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۸
کد مطلب: ۳۶۰۲۷۹
 
Share/Save/Bookmark
 
یک استاد دانشگاه گفت: استفاده از هنر در انتقال مفاهیم زیبای اربعینی و عاشورایی باعث می‌شود درک و فهم بهتر و بیشتری نسبت به مفهوم عظیم عاشورا و اربعین حسینی داشته باشیم.
به گزارش ندای انقلاب،‌ «غلامرضا بی‌باک» استاد دانشگاه و و پژوهشگر هنر، درباره لزوم تصویرسازی و استفاده از ابزار هنر در انتقال ارزش‌ها و مفاهیم راهپیمایی اربعین حسینی گفت: سال‌هاست در حوزه راهپیمایی اربعین حسینی و مناسبات مذهبی دیگر، فعالیت‌های پژوهشی متعددی صورت گرفته است که این فعالیت‌ها به صورت مکتوب در مناسبات مختلف به نمایش در آمده است.

وی افزود: یکی از نکات مهمی که باید در عرصه فعالیت‌های پژوهشی به خصوص راهپیمایی اربعین مورد توجه قرار بگیرد، توجه به بخش رسانه و هنر است. این موضوع به قدری از اهمیت بالایی برخوردار است که اگر توجه کافی به آن نشود، اثربخشی فعالیت‌های پژوهشی دینی به خوبی منعکس نخواهد شد.

«هنر ابزاری بسیار مهم و کارامد برای نشان دادن اهداف و رسالت‌ها در پژوهش های دینی و فرهنگی است»، وی با بیان این جمله بیان کرد: اگر فعالیت‌ها و پژوهش‌ها صرفاً در حد نگارش و مکتوب باقی بماند، مخاطب خاص و محدودی را تحت الشعاع خود قرار می‌دهد، اما اگر آن محصول در نگاه هنری و در قالب‌هایی مانند گرافیک، نقاشی، موسیقی، سینما و ...، نمود پیدا کند، علاوه بر اینکه تأثیرگذاری بیشتر خواهد داشت، زمان کمتری را هم برای تفهیم آن مسأله در دامنه وسیع تری از مخاطبان صرف خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: راه‌اندازی شبکه بین‌المللی خادمان علمی اربعین حسینی

این استاد دانشگاه یادآور شد: اگر قرار است در فضای تبلیغاتی اتفاقی نیکو رخ دهد، باید به هنر مراجعه کرد، استفاده از هنر در مفاهیم زیبای اربعین و عاشورایی باعث می‌شود درک و فهم بهتر و بیشتری نسبت به مفهوم عظیم عاشورا و اربعین حسینی داشته باشیم.

وی با تأکید بر اینکه امروز جوانان برای درک مفاهیم دینی نیاز به نوع نگاه صحیح‌تری دارند، گفت: به نظر می‌رسد درک مفاهیم امروزی و ارتباط بر قرار کردن جوانان با آنها کمی سخت شده است‌ که این امر نیاز ما به نوع نگاه صحیح به مسائل دینی را بیشتر می‌کند.

به گفته وی، باید مسائل دینی به نسل امروز به نحوی بیان شود که برای آنان جاذبه داشته باشد، این جاذبه‌ها لازم است توسط هنرمندان آگاه به دین و آشنا به مفاهیم دینی ترسیم و تبیین شود. برای رسیدن به ایجاد جذابیت در مسائل دینی و فرهنگی باید به فاکتوری اساسی توجه کنیم و آن تغییر نوع نگاه است. هنرمندان نسل ما باید به این امر توجهی ویژه داشته باشند.

منبع : تسنیم

انتهای پیام/