یک اقتصاددان در برنامه مناظره:
بیکاری بیشتر شده ولی متأسفانه رئیس‌جمهور می‌گوید "شرمنده نیستیم"
 
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۰
کد مطلب: ۳۵۸۴۸۹
 
Share/Save/Bookmark
 
یک اقتصاددان گفت: متأسفانه رئیس‌جمهور به‌رغم نرخ بیکاری ۱۲درصد و با وجود اینکه همه‌ساله حدود یک‌میلیون تا یک‌میلیون و ۲۰۰هزار نفر به جمعیت جویای کار اضافه می‌شود جمله‌ای را بیان کردند مبنی بر اینکه "شرمنده نیستیم".
به گزارش ندای انقلاب، محمد کهندل در برنامه مناظره تلویزیونی در ارزیابی خود از عملکرد اقتصادی دولت با اشاره به اینکه در ۲۹ بهمن سال ۹۲ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده است، افزود: در مقدمه این سیاست‌ها الگوی اقتصادی بومی و علمی برآمده از فرهنگ انقلابی و اسلامی به‌عنوان تعریف از اقتصاد مقاومتی ارائه شد و اقتصاد متکی به دانش و فناوری، عدالت‌بنیان، درون‌زا، برون‌گرا و پیشرو از دیگر مشخصات اقتصاد مقاومتی در این سیاست‌های ابلاغی است.

وی گفت: توقع این بود که دولت بر اساس این تعریف و با توجه به موضوع الگوی توسعه اسلامی و ایرانی برنامه‌ریزی‌هایی را تدوین کند تا عملکرد دولت درباره تولید ملی و اشتغال پاسخگو باشد.

کهندل ادامه داد: متأسفانه رئیس جمهور به‌رغم نرخ بیکاری ۱۲ درصد و با وجود اینکه همه‌ساله حدود یک‌میلیون تا یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار نفر به جمعیت جویای کار اضافه می‌شود جمله‌ای را بیان کردند مبنی بر اینکه "شرمنده نیستیم".

این اقتصاددان با ابراز "اکنون کارنامه مثبتی را از اقتصاد شاهد نیستیم"، گفت: دولت حتی اعتقادی به ارائه برنامه ششم توسعه به مجلس شورای اسلامی نداشت.

وی ادامه داد: موضوع علم اقتصاد در کشور ایران اسلامی با کشورهای دیگر فرق می‌‌کند.

کهندل با اعلام اینکه سهم دولت در اقتصاد، زیاد است، گفت: بودجه سال ۹۵، سیصد هزار میلیارد تومان بود و میزان اعطای تسهیلاتی که کل بانک‌ها پرداخت کردند، ۵۰۰ هزار میلیارد بود و بخش زیادی از بانک‌ها دولتی هستند.

وی با اظهار اینکه امکانات اقتصادی دولت و کشور زیاد بود، گفت: دولت باید برنامه ریزی و شرایطی را فراهم کند که مردم در جایی که نیاز به سرمایه گذاری دارد سرمایه گذاری کنند اما این اتفاق نیفتاده است.

کهندل اضافه کرد: در شرایط فعلی از منابع به‌درستی استفاده نشده، بهره‌وری کاهش یافته و نقدینگی به‌سمت تولید نرفته است.

وی گفت: شاخص‌های سه سال اخیر بهتر نشده و قاچاق کالا وضع بهتری پیدا نکرده است و آمارها در این زمینه مثبت نیست.

کهندل گفت: فقیه ما عنوان می‌کند چیزی که اکنون (در بانک‌ها) وجود دارد خلاف شرع است و سیاست اقتصادی را بیان نمی‌کند.

وی افزود: مسایل بانکی ما هم ناکارآمد است و هم مشکلات شرعی دارد و نقدینگی به بخش واقعی اقتصاد هدایت نمی‌شود.

انتهای پیام/