شبکه عنکبوتی اسراییل؛
فعالیت‌های لابی صهیونیزم در آرژانتین؛ از انفجار مرکز آمیا تا تشکیل سازمان‌های گنگستری + تصاویر
 
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۶
کد مطلب: ۳۵۸۰۲۹
 
Share/Save/Bookmark
 
دولت آرژانتین به توافقاتی با رژیم صهیونیستی برای خرید تجهیزات نظامی رسیده است. در پس پرده، تحت حکومت به شدت آمریکادوست «ماکری»، صهیونیست‌ها به دنبال گسترش هر چه بیشتر نفوذ خود در آمریکای لاتین هستند.
به گزارش ندای انقلاب، وبسایت خبری «PanAm post» روز ۲ ژانویه خبر داد که دولت راستگرای آرژانتین به توافقاتی با رژیم صهیونیستی برای خرید تجهیزات نظامی، ظاهرا برای مقابله با قاچاق مواد مخدر رسیده است. رییس جمهور آرژانتین، «مائوریسیو ماکری»، پرداخت ۸۰ میلیون دلار را بابت خرین ۴ فروند قایق گشتی برای استفاده در رودخانه Parana، تصویب کرده است. این رودخانه یکی از مبادی اصلی ورود حشیش به آرژانتین است. این قایق های گشتی قرار است با تجهیزات کامل و سیستم های یکپارچه مراقبتی با مرزبانی زمینی، در اختیار تشکیلات مرزبانی آرژانتین قرار گیرد.

هر کدام از این قایق ها مجهز به توپخانه، با یک توپ تایفون است که نارنجک ۲۵ میلیمتری شلیک می کند. علاوه بر این هر قایق به یک توپ Querlikon با قابلیت شلیک نارنجک ۲۰ میلیمتری و دو مسلسل کالیبر ۵۰ مجهز است.در ۱۵ دسامبر گذشته، آرژانتین و رژیم صهیونیستی توافقنامه ای را برای خرید تجهیزات نظامی امضاء کردند که به تصویب رییس جمهور آرژانتین هم رسید.

ر ماه نوامبر، وزیر امنیت ملی آرژانتین، خانم پاتریسیا بولریچ، شخصا به سرزمین های اشغالی سفر کرد تا از رادارها، دوربین ها و مراکز فرمان و کنترل مورد استفاده در گشت های مرزی بازدید کند.

قرار است تا پایان ۲۰۱۷، آرژانتین هواپیما، قایق گشتی، خودروهای زرهپوش و تفنگ های تهاجمی از اسراییل خریداری کند که مجموع هزینه آن ۲.۵ میلیارد دلار خواهد بود.

البته توافقات خرید نظامی در یکی دو سال اخیر میان این دو دولت منحصر به همین نمی شود. در ۱۰ نوامبر ۲۰۱۵، خبرهایی از توافق دولت آرژانتین با صنایع نظامی اسراییل درباره خرید ۱۴ فروند جنگنده «کفیر»(Kfir) منتشر شد. قرار شد که شرکت صنایع هوایی IAI رژیم صهیونیستی، این جت های جنگنده نسبتا از رده خارج خود را که طراحی اصلی آن مربوط به دست کم ۴۰ سال پیش است، به آرژانتین بفروشد. این جنگنده ها مدل ارتقاء یافته جنگنده های «داسو میراژ» فرانسه با سیستم های الکترونیک به روز شده هستند.


جنگنده Kfir

در آگوست ۲۰۱۵، نیروی هوایی آرژانتین جنگنده های میراژ خود را که بدنه اصلی جنگنده های آن را تشکیل می داد، بازنشسته کرد و این بهترین فرصت برای صنایع نظامی اسراییل بود که جنگنده های از رده خارج خود را به آرژانتین بیاندازد. البته ارتش آرژانتین ابتدا قرار بود جنگنده «گریپن» را از سوئد بخرد، لیکن به دلیل وتوی بریتانیا(که از زمان جنگ بر سر جزایر مالویناس، آرژانتین را تحریم نظامی کرده) خرید این جنگنده ها برای آرژانتین میسر نشد، چرا که بسیاری از قطعات این مدل توسط شرکت های انگلیسی تهیه می شود.

یک رابطه قدیمی

سابقه روابط نظامی و امنیتی رژیم صهیونیستی به دهه ها قبل، و چند سال بعد از تشکیل غده سرطانی اسراییل در ۱۹۴۸ باز می گردد. آرژانتین اولین کشور آمریکای جنوبی بود که خیلی زود رژیم صهیونیستی را به رسمیت شناخت.

یکی از مهم ترین و البته معدود کتاب هایی که درباره پیوندهای اسراییل با کشورهای آمریکای لاتین نوشته شده، کتاب «اسراییل و آمریکای لاتین: یک پیوند نظامی»(۱۹۸۶) نوشته «بیشارا باه باه»Bishara Bahbah است. او در این کتاب برآورد کرد که دست کم ۵۰ تا ۶۰ درصد صادرات تسلیحاتی اسراییل در آن مقطع(دهه ۱۹۸۰) به کشورهای آمریکای لاتین انجام می گرفت.به نوشته باه باه، فقط در سال ۱۹۸۰، یک سوم صادرات نظامی رژیم صهیونیستی به دو کشور آرژانتین و السالوادور انجام گرفت. طبق اسناد این کتاب، در دiه ۱۹۸۰، مهم ترین پیوند صهیونیست ها با آمریکای لاتین، پیوند تسلیحاتی بود. در ۱۹۸۳، ۱۸ کشور آمریکای لاتین از رژیم صهیونیستی سلاح خریداری کردند. گفتنی است که بیشتر این تسلیحات نه برای مقاصد دفاعی در برابر تهدیدات خارجی، که برای سرکوب نارhضیان nاخلی و خیزش های مردمی چپ گرایانه بود. از اواسط دهه ۱۹۶۰ تا اواخر دهه ۱۹۸۰، بیشتر کشورهای آمریکای لاتین توسط دیکتاوری های نظامی وابسته به آمریکا اداره می شدند که با جنبش های مردمی ملی گرا و ضدامریکایی در کشورهای خود می جنگیدند.

آرژانتین دوران حکومت نظامی

در آرژانتین، این جنگ که با پشتیبانی همه جانبه دولت آمریکا و با طراحی و هدایت سازمان سیا و دیگر نهادهای اطلاعاتی همپیمان واشینگتن، از جمله موساد اسراییل، انجام می گرفت، در تاریخ به «جنگ کثیف» در آرژانتین معروف است.

دوران سرکوب خونین تحت حکومت نظامی آرژانتین(۱۹۸۳-۱۹۷۶)

در ۱۹۷۸، ژنرال «مردخای کور»، فرمانده کل نیروهای نظامی اسراییل شخصا به آرژانتین سفر کرد تا معاملات تسلیحاتی پر منفعتی را با دیکتاتوری نظامی این کشور جوش دهد.

در ۱۹۸۱، ۱۲ تا ۱۷ درصد کل واردات سلاح آرژانتین توسط «خونتای نظامی» حاکم بر این کشور، از رژیم صهیونیستی بود.

جالب این جاست که در دوران حکومت نظامی های راست گرای شبه فاشیست بر آرژانتین(۱۹۸۳-۱۹۷۶) دولت این کشور به داشتن رفتارهای «یهودستیزانه» مشهور بود.


خونتای نظامی حاکم بر آرژانتین که از کمک های مستشاری و نظامی اسراییلی ها برای سرکوب بهره می برد


شماری از آرژانتینی هایی که با کمک اطلاعاتی و نظامی رژیم صهیونیستی در جنگ کثیف آرژانتین جان باختند

به علاوه، آرژانتین در کنار برزیل، پناهگاه بسیاری از افسران نازی آلمانی بود که بعد از جنگ دوم جهانی به آمریکای جنوبی گریخته بودند. اما برای صهیونیست ها ظاهرا این مایل چندان اهمیتی نداشت تا وقتی که پای منفعت های سرشار حاصل از قراردادهای نظامی در میان بود.

به علاوه صهیونیست ها، از دهه ۱۹۶۰ سرمایه گذاری های زیادی در بخش کشاورزی و همچنین برنامه های تربیت و کادرسازی در جوانان(با الگوگیری از برنامه هایی چون «نهال» و «قادنا» در خود اسراییل) در آرژانتین انجام می داد.

مساله آیشمن

در سال ۱۹۶۱، وقتی دولت آرژانتین از هیات رژیم صهیونیستی برای شرکت در صد و پنجاهمین سالروز استقلال آرژانتین دعوت کرد، یک هواپیمای خطوط هوایی اسراییل(ال عال) یک تیم عملیاتی مشترک موساد/شین بت را هم با ماموریت دزدیدن یک تبعه آلمانی مقیم آرژانیتن به این کشور فرستاد. ماموریت آن ها، دزدیدن ریچارد کلمنت و انتقال او به اسراییل بود. ریچارد کلمنت در واقع «آدولف آیشمن»، افسر رده بالای SS بود که از آلمان فرار کرده بود و با هویت جعلی در آرژانتین زندگی می کرد. تیم عملیاتی اسراییل او را دزدید و به سرزمین های اشغالی برد. آیشمن در آن جا محاکمه و سپس اعدام شد.
آدولف آیشمن در زمان خدمت در اس اس(بالا) و در دادگاه اسراییلی ها(پایین)

مقامات آرژانتین از این کار اسراییلی ها به شدت خشمگین شدند و به سازمان ملل به خاطر نقض حاکمیت ملی خود شکایت بردند، ولی طبق معمول، این شکایت به جایی نرسید.

صهیونیست ها به بهانه نقش آیشمن در ان چه «هالوکاست» یهودیان اروپای شرقی خوانده می شد، او را دزدیدند و اعدام کردند. اما مساله این جاست که، علی رغم تبلیغات سنگین و بی وقفه صهیونیست ها روی مساله «هالوکاست» یهودیان توسط آلمان نازی، در همان مقطع میان آژانس جهانی یهود و SS آلمان نازی، همکاری تنگاتنگی برای هدایت هر چه بیشتر یهودیان اروپا به سرزمین فلسطین تحت قیمومت بریتانیا وجود داشت. آیشمن، افسر رده بالای اس اس، مسلط به زبان های عبری و ییدیش(زبان یهودیان آلمان) یکی از مهره های اصلی این همکاری بود. تصور کنید که آیشمن زمانی تصمیم می گرفت که در آرژانتین خاطرات دوران جنگ دوم جهانی خود را بنویسد و منشر کند. آن گاه بود که بسیاری از رازها از پرده بیرون می افتاد یک رسوایی عظیم برای صهیونیست ها به وجود می آمد. پس بهترین کار برای رژیم اسراییل، ربودن آیشمن از یک کشور ضعیف و با نفوذ کم در عرصه جهانی، محاکمه و اعدام او در قالب محاکمه قانونی بود.

اقلیت کم شمار، ولی پرنفوذ

حقیقت این است که جمعیت یهودیان آرژانتین حدود ۱۸۰ هزار نفر و تقریبا ۴ درصد جمعیت ۴۳ میلیون نفری این کشور است. با این حال، لابی صهیونیست ها در آرژانتین، یکی از قوی ترین لابی ها در سراسر دنیاست.

سفارت رژیم صهیونیستی در بوئنوس آیرس، با کمک سازمان ها و گروه های لابی مختلف یهودیان و رسانه های تحت کنترل صهیونیستها، بو البته با پشتیبانی نامحدود سفارت آمریکا، شبکه ای گسترده و پرنفوذ، شبیه تار عنکبوت دور آرژانتین تنیده اند و تمام قد از منافع اسراییل دفاع می کنند. شماری از این سازمان ها در درون آرژانتین و سازمان های بین الملی صهیونیست پشتیبان آن ها به این قرار هستند:

DAIA(نمایندگی انجمن های اسراییلی آرژانتین)، AMIA(انجمن متقابل آرژانتین و اسراییل)، OSA(سازمان صهیونیستی آرژانتین)

همتایان بین الملی آن ها: AIPAC(کمیته روابط عمومی اسراییل در آمریکا)، AJC(کمیته یهودیان آمریکا)، WJC(کنگره جهانی یهود)، ADL(اتحادیه ضد افتراء)، B'Nai B'Rith، کنگره یهودیان آمریکا، مرکز شمعون ویزنتال، کنفرانس رووسای سازمان های اصلی یهودی آمریکا و ....

انفجارهای بوئنوس آیرس، بمب تبلیغاتی صهیونیست ها

در ۱۷ مارچ ۱۹۹۲، ساختمان سفارت رژیم صهیونیستی در بوئنوس آیرس با انفجاری قدرتمند و شدید منفجر شد. شدت انفجار به حدی بود که کل ساختمان به کل ویران شد و دست کم ۲۹ نفر از ساکنان آن کشته شدند.
انفجار سفارت رژیم صهیونیستی، ۱۹۹۲

در ۱۸ جولای ۱۹۹۴، ساختمان «مرکز متقابل اسراییل و آرژانتین(مقر مشترک دو لابی آمیا و دایا) منفجر شد و این بار هم با نابودی کامل ساختمان، ۸۵ نفری که در آن بودند کشته شدند.انفجار آمیا، ۱۹۹۴

هر وی این انفجارها در زمان ریاست جمهوری «کارلوس مِنِم» رخ داد که به شدت طرفدار آمریکا بود و در زمان او روابط بوئنوس آیرس و واشینگتن اوج گرفت. او در همان روز وقوع هر دو انفجار، از FBI، سیا، موساد و ارتش اسراییل درخواست کرد که برای تحقیقات درباره این رویدادها وارد عمل شوند. کارلوس منم سال ها رابطه نزدیکی با سفارت های آمریکا و رژیم صهیونیستی در آرژانتین داشت.


کارلوس منم، رییس جمهور اسبق آرژانتین

در واقع ماموران نظامی و اطلاعاتی اسراییل و آمریکا، بلافاصله در محل انفجارهخا حاضر شدند و مثلا «شواهد» را جمع اوری کردند. همان «شواهدی» که قرار بود به محکوم کردنم حزب الله لبنان، سوریه و در نهایت ایران بیانجامد!

در واقع خیلی زود، روایت موساد و سیا از پرونده، با کمک همان شبکه عنکبوتی صهیونیتس ها(بازوهای سیاسی، اطلاعاتی و رسانه ای) تبدیل به «روایت رسمی» از این دو رویداد شد. به گزارش سفارتین(آمریکا و رژیم صهیونیستی) هر دو انفجار با کوبیدن دو خودروی بمب گذاری شده انتحاری به ورودی ساختمان ها صورت گرفت: در انفجار سفارت(۱۹۹۲) یک کامیون پیکاپ اف-۱۰۰ و در ساختمان امیا(۱۹۹۴) یک ون «ترافیک» رنو.

این جاست که پیچیدگی های روایت های «رسمی» آغاز شد. برای مثال، هیچ گاه اثبات نشد که چنین خودروهایی اصولا وجود داشته است. تنها مدرک، یک پلاک کامل خودروی وَن رنو بود که کاملا سالم به دست کارشناسان «موساد» افتاد. این در حالی است که بررسی های فنی انفجارها نشان می داد که مواد منفجره به کار رفته از نوع تمام-ویرانگر بود که در درون ساختمان کار گذاشته و باعث انهدام کامل آن شود.این هر دو انفجارف درست شبیه انفجار سال ۱۹۴۶ در هتل «شاه داوود» اورشلیم(بیت المقدس) بود. این هتل محل استقرار تشکیلات قیمومت بریتانیا بر فلسطین بود و فرمانده این عملیات تروریستی که توسط سازمان شبه نظامی صهیونیست ها «ایرگون زوال» Irgun Zval انجام گرفت، کسی نبود جز مناخیم بگین، نخست وزیر آینده رژیم صهیونیستی که در ۱۹۷۸، به خاطر امضای قرارداد سازش با انور سادات، رییس جمهور وقت مصر، نامزد جایزه «صلح» نوبل شد!


انفجار تروریستی هتل شاه داوود در بیت المقدس توسط صهیونیست های افراطی(۱۹۴۶)


مناخیم بگین، تروریست و برنده صلح نوبل!

همچنین، «آکادمی ملی مهندسان آرژانتین»، در بررسی مستقل خود از صحنه انفجار آمیا، نتیجه گرفت که انفجار این ساختمان بنا به شواهد فنی، از دوران ساختمان انجام گرفت و بمب ها در داخل ساختمان به دقت تعبیه شد که کل ساختمان به طور کامل منهدم شود. این گزارش مورد پذیرش قاضی دیوان عالی آرژانتین، آدولفو واسکز، قرار گرفت. ولی انتشار آن انتقاد شدید سفیر وقت اسراییل در آرژانتین، اسحاق آویرام، را در پی داشت.

اتفاقا، شماری از تحلیل گرانی که آن دو رویداد را در نیمه اول دهه ۱۹۹۰ بررسی می کردند، یکی از سناریوها را به مساله سازش رژیم صهیونیستی با سازمان آزادیبخش فلسطین و توافق اسلو بین یاسرعرفات و اسحاق رابین مربوط دانسته اند. به این معنا که شماری از نخبگان نظامی و اطلاعاتی فوق راست گرا و ضد سازش رژیم صهیونیستی، ترتیب دهنده این انفجار بودند تا هم توافق با فلسطینی ها را یر سوال ببرند و هم ابزاری تازه برای اجماع سازی علیه جمهوری اسلامی ایران به دست آورند.در واقع طبق تحلیل این کارشناسان مستقل، می توان انگشت اتهام را در این حملات با «پرچم دروغین»false flag، متوجه گروه های صهیونیست افراطی درون اسراییل و حتی آمریکا دانست، که حتی از قربانی کردن خود یهودیان هم جهت امتیازگیری در عرصه بین المللی ابایی ندارند.

البته از وجهی دیگر، پرونده آمیا و سفارت اسراییل، یکی از بزرگ ترین مدارک فساد سیستمی در تاریخ آرژانتین هم هست. پرونده این دو بمب گذاری، بعد از گذشت بیش از ۲۰ سال، یک بار برای همیشه به طور کامل و بی طرفانه رسیدگی نمی شود تا همه زوایای آن روشن گردد، و این چیزی نیست جز مداخلات گسترده دولت های آمریکا و رژیم صهیونیستی، سیا، اف بی آی، موساد و سازمان ها و لابی های قوی صهیونیستی در درون و بیرون آرژانتین. این نفوذ به قدری زیاد بود که ان ها توانستند آدم خود، «آلبرتو نیسمان»، یک آرژانتنی «یهودی تبار»، را که دست کم سابقه ده سال روابط نزدیک با اسراییلی ها را داشت، به عنوان دادستان ویژه پرونده تحمیل کنند.


آلبرتو نیسمان، دادستان ویژه پرونده آمیا که به طرز مشکوکی کشته شد

البته نفوذ لابی اسراییل در جریان رسیدگی به این پرونده جنجالی، به پیش از نیسمان و همان شروع رسیدیگی بر می گردد. اولین قاضی فدرالی که مسوول رسیدگی به پرونده شد، یعنی «خوان گالیانو»، آن چنان توسط سازمان آمیا خریداری شده بود که یک رسوایی بزرگ به بار آورد.


قاضی فدرال خوان گالیانو که با رسوایی پرداخت پول به شاهد دروغین برکنار شد

جریان از این قرار بود که آمیا ۴۰۰.۰۰۰ دلار در اختیار گالیانو قرار داد تا یک دلال خرده پای ماشین که زندانی بود با نام «کارلوس تِیلدین» carlos telleldin را به شهادت دروغ در پرونده ترغیب کند. قرار بود تِیلدین مدعی شود که با همکاری ۴ افسر پلیس بوئنوس آیرس خودرو و سایر تجهیزات مورد نیاز برای انفجار آمیا را برای عواملی از حزب الله لبنان فراهم کند. گالیانو با همین شاهد دروغین حکم دستگیری دست کم ۲۰ افسر پلیس را داد و ادعانامه ای علیه حزب الله، سوریه و ایران تنظیم کرد. اما کار او وقتی خراب شد که ویدیوی صحبت های او با تیلدین در یکی از شبکه های تلویزیونی آرژانتین پخش شد و خیلی زود او را از کار برکنار کردند.


کارلوس تِیلدین

درباره روابط دادستان کشته شده پرونده، آلبرتو نیسمان هم روابط با لابی اسراییل به خوبی مستند شده است. دکتر «آدریان سالبوچی»، روزنامه نگار و پژوهشگر آرژانتینی که جزو کارشناسان شاخص پرونده بمب گذاری های بوئنوس آیرس است و مقالات زیادی در این باره نگاشته، برخی از مصادیق این ارتباط را چنین برشمرده است: نیسمان در اواخر سال ۲۰۰۷، مهمان ویژه اجلاس سالانه کنگره یهودیان آمریکا بود. در مارچ ۲۰۰۹، او در کتابخانه هالوکاست کوئینزبورگ شهر نیویروک سخنرانی کرد. در اواخر ۲۰۰۸، نیسمان یک گزارش کامل درباره وضعیت پرونده به دیوان عالی «اسراییل»! در تل آویو ارایه کرد.

سفیر اسراییل در آرژانتین(۲۰۰۰-۱۹۹۳)، اسحاق آویرام، در ۲ ژانویه ۲۰۱۴، گفت: " همه آن هایی که مرتکب حملات تروریستی علیه ساختمان آمیا شدند، به دنیای دیگر فرستاده شدند. ما(اسراییل) این کار را کردیم."


اسحاق آویرام

روزنامه اسراییلی هاآرتز در مقاله ای در ۴ ژانویه ۲۰۱۴ با عنوان «گاف دیپلماتیک سفیر سابق اسراییل درباره بمب گذاری های بوئنوس آیرس»، بیان این مطلب از جانب او را تایید کرد.

دانیل گازیت Daniel Gazit دیگر سفیر پیشین اسراییل در آرژانتین، در مارچ ۲۰۱۰، در مصاحبه با هفته نامه آرژانتینی «پرفیل»Perfil، درباره انفجار سفارت رژیم در ۱۹۹۲ گفت: " (اسراییل) می داند چه کسی پشت حمله ۱۹۹۲ به سفارت ما بود، چه کسی آن را سازماندهی کرد، چه کسی دستور را دریافت کرد، چه کسی انجامش داد، اسامی و همه چیز....به حساب همه (آن ها) رسیده شد(کشته شدند)."


دانیل گازیت

در زمان انتشار این مصاحبه، سفارت اسراییل در آرژانتین مجبور شد توضیحی به رسانه ها بدهد مبنی بر این که کلام سفیر درباره این که " به حساب همه رسیده شد" بد منتقل شده و منظور سفیر این بوده که اسراییل متوجه بوده که چه کسی پشت ماجراست.

به علاوه، مشاور رییس جمهور اسبق آرژانتین در سال های ۱۹۹۲-۱۹۹۰، و نماینده پیشین پارلمان، «خوان گابریل لاباکه»، در ۲۶ فوریه ۲۰۱۵ به خبرگزاری فارس گفت:

" انفجار آمیا برای دلسرد کردن نخست وزیر اسبق اسراییل، اسحاق رابین، از امضای قرارداد صلح با فلسطینی ها انجام گرفت و شین بت(سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسراییل یا شاباک) پشت انفجارهای بوئنوس آیرس و انفجار آمیا بود." او افزود که انفجار آمیا محصول نزاع داخلی درون رژیم صهیونیستی بر سر امضا کردن یا نکردن قرارداد سازش با فلسطینی ها بود.

در فوریه ۲۰۱۳، رییس جمهور ملی گرای وقت آرژانتین، خانم کریستینا فرناندز د کرشنر، علنا به رییس جامعه یهودی آرژانتین تاخت و او را به ارتباط با سازمان های جاسوسی خارجی متهم کرد که به دنبال طرح ریزی عملیات تروریستی در خاک آرژانتین هستند.


کریستینا فرناندز د کرشنر

«گیرمو بورگر»Guillermo Burger، رییس آمیا، در پی امضای تفاهمنامه میان وزیر خارجه ایران و آرژانتین، برای ایجاد کمیته مشترک بررسی پرونده آمیا، علنا تهدید کرد: " این می تواند منجر به سومین بمب گذاری در آرژانتین(بعد از سفارت و آمیا) شود"

کرشنر بعد از این اظهارات بورگر، در توئیتی نوشت:

" من با نگرانی، اظهارات گیرمو بورگر، رییس آمیا، را درباره توافق با ایران خواندم. شما(بورگر) از کجا می دانی که این توافق این قدر خطرناک است؟ اگر حمله ای طراحی شده، مرتبط با توافق با ایران، وجود دارد، چه کسی طراح و چه کسی مجری آن است؟"

گانگسترهای ساخت اسراییل در آمریکای لاتین

علاوه بر وجود شبکه اختاپوسی سیاسی-اطلاعاتی-رسانه ای اسراییل در آرژانتین و کل آمریکای لاتین، این رژیم سابقه تشکیل گروه های شبه نظامی راست گرا را هم در این قاره دارد. برای مثال، سازمان مسلح AUC(نیروهای متحد دفاع از خود در کلمبیا)، که ساختاری شبیه سازمان فالانژهای لبنان در دهه ۱۹۸۰ دارد، دست پرورده اسراییل است. به گزارش الجزیره(۵ ژوئن ۲۰۰۳) کارلوس کاستائو، رهبر این سازمان، در زندگینامه ای که از خود منتشر کرده است، به صراحت اعتراف می کند که در اسراییل آموزش نظامی و سازماندهی دیده است.

طبق این گزارش، اسراییل نه تنها در ۱۹۸۳ کاستائو را در اسراییل آموزش داد، که تیمی از مستشاران اطلاعاتی و نظامی خود به کلمبیا فرستاد تا افراد کاستائو را که بعدا در ۱۹۹۷ سازمان AUC را تشکیل دادند، تعلیم دهند.

۵۰ نفر از بهترین افراد تعلیم دیده در کلمبیا، بورس آموزشی از تل آویو گرفتند و برای آموزش تکمیلی راهی سرزمین های اشغالی شدند. AUC با حدود ۱۰ تا ۱۲ هزار شبه نظامی، یکی از قوی ترین سازمان های شبه نظامی در کل قاره آمریکاست. تسلیحات این سازمان هم توسط رژیم صهیونیستی، از طریق پایگاه های اطلاعاتی این رژیم در گواتمالا و پاناما تامین می شود.

در همین گزارش الجزیره، به سابقه روابط نظامی اسراییل با رژیم ها و گروه های دست راستی طرفدار آمریکا در آمریکای لاتین، از مکزیک تا شیلی، هم اشاره شده است.

روابط این رژیم با کشورهای آمریکای لاتین، از همان سال های اولیه تشکیل رژیم منحوس صهیونیستی آغاز شد و این روابط در همه این سال ها منحصر به فروش تسلیحات نبوده است.

اسراییل در زمینه مستشاری، آموزش و سازماندهی اطلاعاتی و نیروهای ضدشورش، دست کم با ال سالوادور، آرژانتین، گواتمالا، نیکاراگوئه و کلمبیا همکاری نزدیک داشت.

برای نمونه، در السالوادور، اسراییل همکار پلیس مخفی بی رحم و مخوف رژیم راست گرای این کشور موسوم به ANSESAL بود که سرکوب جنبش های مردمی و ملی گرایانه و ضدامریکایی را بر عهده داشت. این پلیس مخفی با کمک اسراییل، جوخه های مرگی به راه انداخت که هزاران السالوادوری بی گناه را از بین برد.

اسراییل همین کمک ها را در اختیار رژیم دیکتاتوری آرژانتین در دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ می گذاشت که مخالفان آزادیخواه خود را بی رحمانه قلع و قمع می کرد. جالب این که خونتای نظامی حاکم بر آرژانتین، به تفکرات و رفتارهای واقعا یهودستزانه معروف بود، ولی این کوچک ترین خللی در کمک صهیونیست ها به آن ها ایجاد نمی کرد.

اما سیاه ترین نقش آفرینی را موساد و مستشاران نظامی اسراییل در نیکاراگوئه در دهه های ۷۰ تا ۹۰ میلادی داشتند که رژیم دست راستی این کشور، بیشتر سرخپوست های بومی نیکاراگوئه را بی رحمانه نابود کرد تا ریشه انقلاب ساندنیستی را بخشکاند. طبق برآوردها، حدود ۲۰۰ هزار نفر در جریان یکی از بزرگ ترین کارزارهای به اصطلاح ضدشورش تاریخ، توسط رژیم فاشیست نیکاراگوئه کشته شدند که بیشتر آن ها بومیان سرخپوست بودند. و البته این رژیم یک همدست اصلی داشت که کسی نبود جز رژیم کودک کش اسراییل.

اسراییل دست کم در ۴ دهه گذشته، انواع جنگنده ها، زرهپوش ها و تسلیحات سنگین را به رژیم های سرکوب گر و خونریز آمریکای لاتین فروخت. بسیاری از اسناد اطلاعاتی آمریکا که مربوط به اوایل دهه ۱۹۸۰ هستند و در سال های اخیر از طبقه بندی محرمانه خارج شده اند، نشان از نقش آمریکا در حمایت از پشتیبانی اسراییل از رژیم های دیکتاتوری آمریکای لاتین دارد.

سرهنگ الیور نورث، عضو شورای امنیت ملی آمریکا در زمان ریگان(کسی که در ماجرای مک فارلن، عضو تیمی بود که برای مذاکره با برخی مقامات ایرانی در دهه ۶۰ مخفیانه به ایران سفر کرد)، در سندی مربوط به ۱۹۸۳ نوشته بود: " همان طور که دیروز با شما مطرح کردم، من از سیا، پنتاگون و وزارت خارجه خواسته ام که به اسراییل در ارایه پیشنهاد کمک به (رژیم های) گواتمالا و السالوادور، کمک کنند."

سفیر وقت آمریکا در گواتمالا، «فردریک چاپین»، در سند دیگری مربوط به همان سال، حتی از این هم صریح تر سخن می گوید: " ما دلایل خوبی داریم که باور کنیم دوستان خوب ما، اسراییلی ها، آماده هستند تا به طور گسترده تجهیزات نظامی در اختیار دولت گواتمالا بگذارند، یعنی کمک اعتباری به مدت ۲۰ سال....من اهمیت اعطای وام های کلان به اسراییل را برای خرج کردن در حیاط خلوت ما(آمریکای لاتین) قبلا روشن کرده ام."

به بیان دیگر، در زمانه ای که به دلیل رو شدن اسناد و مدارک نقض فاحش حقوق بشر در رژیم های جنایتکار منطقه آمریکای لاتین، آمریکا نمی خواست مستقیما متهم به کمک به آن ها شود، کاملا دست اسراییل را در کمک به آن ها برای سرکوب جنبش های مردمی و ملی گرایانه بازگذاشته بود و خود به طور گسترده اسراییل را در این زمینه پشتیبانی می کرد.


منبع : مشرق