گفت‌و‌گوی سایت آلمانی RBB۲۴ با کاپیتان تیم ملی ایران
دژاگه: دوست دارم در مراحل حذفی برابر آلمان بازی کنم/ اعتماد کی‌روش به من انگیزه می‌دهد
 
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۸
کد مطلب: ۳۵۹۴۷۰
 
Share/Save/Bookmark
 
کاپیتان تیم ملی ایران در گفت‌و‌گو با یک سایت آلمانی از سخت بودن کار ایران برای صعود از مرحله گروهی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه گفت و اینکه دوست دارد در مرحله حذفی با آلمان روبه‌رو شود.
به گزارش ندای انقلاب، سایت RBB۲۴ آلمان مصاحبه‌ای با اشکان دژاگه، کاپیتان ۳۱ ساله تیم ملی ایران انجام داده و با او درباره مسائل مختلفی از جمله قرعه سخت تیم ملی ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ پس از هم‌گروه شدن با اسپانیا، پرتغال و مراکش و آینده دوران بازیگری‌اش صحبت کرده است.

RBB۲۴: آقای دژاگه زمانی مشخص شدن قرعه ایران چه حسی داشتید؟
اشکان دژاگه: بی‌نظیر بود. هفته‌ها من منتظر چنین روزی بودم. چنین روزهایی البته مهیج هستند. شما می‌خواهید بدانید که چه تیم‌هایی حریفا‌ن‌تان خواهند بود و در چه گروهی و برابر چه تیم‌هایی باید قرار بگیرید. اما باید بگویم کارمان برای صعود سخت است. به نظر من گروهی که ایران در آن قرار گرفته، سخت‌ترین گروه جام جهانی است.

* پرتغال، مرکش و اسپانیا؛ با وجود چنین هم‌گروه‌هایی شانس صعودتان به مرحله یک هشتم نهایی را چقدر می‌بینید؟
گروه‌مان می‌توانست از این آسان‌تر باشد، اما ما باید برای رویارویی با هر حریفی که برابرمان قرار می‌گرفت آماده می‌بودیم. ما مقابل سوپراستار‌ها قرار خواهیم گرفت و برای پرتغال و اسپانیا صعود به مرحله بعد اجباری است. با این حال ما هم قطعاً اجازه نخواهیم داد که صعود به مرحله بعد برای آنها کار آسانی باشد. ما هم تیم خوبی داریم و بازی کردن مقابل‌مان کار آسانی نیست.

* در آلمان، ما شناخت مختصری از تیم ملی ایران داریم. شما تیم ملی کشورتان را در مقایسه با سایر تیم‌های ملی دنیا چگونه ارزیابی می‌کنید؟
فکر می‌کنم که تیم ملی ما در چهار سال اخیر گام بلندی برداشته است. ما در جام جهانی ۲۰۱۴ حضور داشتیم و آنجا هم گروه‌مان با حضور آرژانتین سخت بود، اما در آنجا با عملکردی که برابر آرژانتین ارائه کردیم به دنیا نشان دادیم که حریف دست‌و‌پا بسته‌ای نیستیم. از آن زمان هم اما تیم ما دچار تغییرو تحولاتی شده است. ما تعداد زیادی بازیکن جوان در تیم‌مان داریم و هرگز به اندازه الان، تیم ملی این تعداد لژیونر شاغل در فوتبال اروپا نداشته است. تیم ما بسیار باانگیزه است. ما خیلی زود و قاطعانه به جام جهانی صعود کرده‌ایم، آن هم بدون شکست.

* نقش سرمربی‌تان کارلوس کی‌روش را در این پیشرفت چقدر می‌بینید؟
باید به احترام او کلاه از سر برداشت. کارهایی که او برای ما انجام داده، باورنکردنی بوده است. شما می‌توانید پیشرفتی که تیم ما و به طور کلی فوتبال ایران زیر نظر او داشته را به وضوح ببینید. ما باید از داشتن چنین سرمربی خوشحال باشیم و شما می‌توانید تأثیر حضور او را روی نتایج و عملکرد تیم ببینید.

* به نظر شما، آیا ایران یک غول خفته در دنیای فوتبال است؟
قطعاً. ایرانی‌ها با فوتبال زندگی می‌کنند و عاشقش هستند. این وضعیت باید همیشه این‌طور باشد. وقتی ما یک بازی خانگی داریم، مانند بازی‌مان برابر کره جنوبی در مرحله انتخابی، ۱۰۰ هزار تماشاگر به ورزشگاه می‌آیند. اگر استادیوم ظرفیت بیشتری داشت، بدون شک بیشتر و ۲۰۰ هزار نفر هم به آنجا می‌رفتند. البته در کشوری به این پهناوری و با جمعیت، شما باید استعداد‌های بزرگ زیادی داشته باشید. با حمایت خوب آنها این شانس را دارند که در اروپا بازی کنند. در جام جهانی زیر ۱۷ سالی که اخیراً برگزار شد هم شما دیدید که فوتبال ایران در رده‌های پایه نیز چقدر قدرتمند است. من واقعاً آرزو می‌کنم که پیشرفت فوتبال این کشور و بازیکنان جوانانش ادامه داشته باشد.

* شما الان بدون تیم باشگاهی هستید و اگر ملیت آلمانی داشتید احتمالاً یواخیم لو به تیم ملی دعوت‌تان نمی‌کرد، اما با این وجود الان کاپیتان تیم ملی ایران هستید. نقش کی‌روش را در اینکه هنوز هم در تیم ملی ایران هستید، چقدر می‌دانید؟

البته این خارق‌العاده است و من از او بابت اعتمادش تشکر می‌کنم. این نشان می‌دهد که او چقدر به من اعتماد دارد. البته من به اختیار خودم نخواسته‌ام که در چنین وضعیتی قرار بگیرم. چنین اتفاقاتی در دنیای فوتبال رخ می‌دهد. وقتی شما سرمربی دارید که به توانایی‌های شما ایمان دارد، این به شما انگیزه می‌دهد. به همین دلیل است که من امیدوارم بتوانم به تیم ملی برای کسب موفقیت در جام جهانی کمک کنم.

*‌ دوست دارید که در مرحله حذفی جام جهانی مقابل آلمان بازی کنید؟
بله، البته. عالی می‌شود. من در آلمان بزرگ شده‌ام و در این کشور و تیم ملی‌اش دوستان زیادی دارم که در کنار برخی از آنها در تیم زیر ۲۱ سال آلمان هم بازی کرده‌ام. جالب می‌شود.

* فکر می‌کنید امکان دارد که دوباره به فوتبال آلمان برگردی و برای هرتابرلین بازی کنی؟
چرا که نه؟ من هنوز جوانم! (خنده) شما در فوتبال هیچ چیزی را نمی‌توانید پیش‌بینی کنید. من هنوز هم می‌توانم سریع بدوم و به همین دلیل به آینده‌ام خوش‌بین هستم. دوست دارم که دوباره در بوندس‌لیگا و یک بار دیگر در ورزشگاه المپیک برلین بازی کنم.


انتهای پیام/