واعظی در حاشیه جلسه هیأت دولت:
قیمت اصلی ارز در سامانه نیما از ۷۵۰۰ تومان هم پایین‌تر است/هفته آینده وزرای جدید معرفی می‌شوند
 
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۸
کد مطلب: ۳۶۰۳۱۷
 
Share/Save/Bookmark
 
رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: معتقدیم قیمت ارز در سامانه نیما که ۷۵۰۰ تومان است از این هم پایین‌تر است.
به گزارش ندای انقلاب، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور ظهر امروز در حاشیه جلسه هیأت دولت گفت: معتقدیم قیمت ارز در سامانه نیما که ۷۵۰۰ تومان است از این هم پایین‌تر است. دولت تلاش زیادی دارد و برنامه‌ریزی کرده تا هم بازار ارز و کالا ساماندهی شود و خوشحالیم که جلسه شورای عالی اقتصادی با توجه به اختیاراتی که به بانک مرکزی داده و همچنین همکاری دستگاه‌های دیگر و سیاست‌های بانک مرکزی برای تسهیل واردات اسکناس و طلا به کشور توانسته روی بازار تاثیر بگذارد.

واعظی ادامه داد: امیدواریم و همچنین تلاش می‌کنیم که بازار در روزهای آینده روال عادی خود را داشته باشد. اینکه دلالان بخواهند یک روز ارز را بفروشند، یک روز بخرند و نزد خود نگه دارند، نباید اتفاق بیفتد و بازار باید صرفاً براساس عرضه و تقاضا پیش برود چون می‌دانید که قیمت این ارز اصلا خوب نیست. ما حتی اعتقاد داریم که امروز قیمت ارز در نیما ۷ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه می‌شود از این هم پایین‌تر است.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور به مردم توصیه کرد سرمایه‌گذاری خود را در بخش‌هایی انجام دهند که ماندگار بوده و خطرات بسیار کمی داشته و ادامه داد: اینکه سرمایه مردم روی ارزی که در یک بازار کوچک که عملاً یک و نیم درصد ارز کشور است و با یک مداخله یا بالا و پایین می‌رود سرمایه‌گذاری شود قطعاً آن کسانی که ضرر می‌کنند مردمند و سود به دلالان بازار می‌رسد لذا تلاش دولت بر این است که بازار را کنترل کنند که این روند کاهش که از شنبه شروع شده ادامه پیدا کند.

واعظی همچنین در مورد زمان معرفی دو وزیر پیشنهادی دولت، گفت: هفته آینده وزرای جدید به مجلس معرفی می‌شوند.

وی یادآورشد: دوستان ما در رسانه رعایت کنند، وزرا دارای دو شخصیت هستند یکی در جلوی دوربین و مصاحبه و دیگری در زمان بازدید که مثلاً با فردی شوخی می‌کنند که از درون آن کلیپ‌هایی بیرون می‌آید.

وی درباره اظهارات برخی اعضای هیات دولت و بازتاب منفی وسیع این اظهارات در فضای مجازی، گفت: هر کسی موبایلی در دست دارد و هر وزیری هر جایی صحبت کند،‌ سایرین از او فیلم می‌گیرند. همین وزرا دو شخصیت داشته‌اند، ‌یک شخصیت که جلوی دوربین بوده‌اند و شخصیتی دیگری هم دارند. وزرا وقتی در بین مردم روستا می‌روند یک جور صحبت می‌کنند،‌ بین کارگران جور دیگری صحبت می‌کنند بین خانواده هم جور دیگری صحبت می‌کنند. اگر قرار است از همه رفتارها فیلم گرفته شود، از آن‌ها این شوخی‌ها و کلیپ‌ها در می‌آید. دوستان ما هم در رسانه مقداری رعایت کنند، زیرا که بالاخره مسئول هم انسان است،‌ عیبی ندارد وقتی مسئولی به شهرستانی می‌رود با یک جوانی شوخی هم بکند. جدی گرفتن این شوخی و ساختن کلیپ از آن خوب نیست. همواره در جلسه شورای اطلاع رسانی دولت به وزرایی که خیلی اهل مصاحبه نیستند توصیه کرده‌ام که مدارای آن‌ها با رسانه‌های بیشتر باشد. مدارای رسانه‌ها با مسئولان هم بیشتر باشد.

وی درباره مخالفت‌ها و تجمعات مقابل مجلس، علیه CFT گفت: باید کار کارشناسی در مجلس در مورد آن انجام شود نه موافقین باید کاری کنند که مجلس تصمیم درست خود را نگیرد و نه مخالفان باید کاری کنند که مجلس تحت فشار قرار بگیرد. فضاسازی موافقان و مخالفان در بیرون از مجلس اشتباه است.

رئیس دفتر رئیس جمهور درباره سرنوشت فردی که از سفر سوئیس همراه رئیس جمهور به کشور بازنگشته است، اظهارکرد: در سفر سوئیس هیچ کسی همراه رئیس جمهور نبود،‌ این فرد مدتی قبل سفری تنهایی رفته است و کار کنسولی انجام داده است و در هیات رسمی سفر نکرده است، تا الان این فرد برنگشته و بیشتر از همه خانواده او دنبالش هستند.

واعظی درباره محتوای دیدار امروز اصلاح طلبان با رئیس جمهور بیان کرد: رئیس جمهور معمولا جلسات رایزنی و مشورت با نخبگان و گروه‌های مختلف دارد. امروز بعد از ظهر هم تعدادی از چهره‌های اصلاح طلب در ریاست جمهوری با رئیس جمهور جلسه دارند. این جلسه مانند جلسات گذشته خیلی صمیمی است. ما در ریاست جمهوری لازم داریم که از بیرون از دولت به ما کمک کنند و به ما مشورت بدهند تا ما بتوانیم کشور را بهتر اداره کنیم.

واعظی در پاسخ به سوالی در مورد مزایای پیوستن به لایحه مقابله با پولشویی، تصریح کرد: برای برقراری ارتباط بانکی با دنیا باید استانداردهایی را در کشور داشته باشیم. چهار لایحه FATF به ما چارچوبی می‌دهد که دیگران چگونه با ما همکاری کنند. اگر این لایحه را تصویب نکنیم، سایرین با ما همکاری نمی‌کنند، اگر تصویب بکنیم، استانداردی تهیه می شود که براساس آن ما با دنیا کار کنیم. باید مشخص کنیم بحث عضویت ایران در FATF یک بحث است که ما الان وارد آن نمی‌شویم.

رئیس دفتر رئیس جمهور بیان داشت: برای اینکه ارتباط بانکی خود را با سایر کشورها برقرار کنیم، باید مسئله پولشویی را روشن کنیم. بخشی از این لوایح از دولت دهم آغاز شده است که ما هم موافق آنیم. مخالفت با این لوایح، مخالفت با چیزهای دیگری است که ما هنوز وارد آن نشده‌ایم. اگر آن زمان گشایشی به وجود آمد به این دلیل بود که این لوایح در مجلس فعال شد، الان تا ۲۳ مهرماه به ما فرصت داده‌اند تا به این لوایح بپیوندیم، اگر این اتفاق بیفتد گشایشی حاصل می‌شود.

وی در ادامه درباره انتخاب سخنگوی دولت گفت: رحمانی فضلی به عنوان سخنگوی ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور انتخاب شده است، ولی رحمانی فضلی سخنگوی دولت نیست. انتخاب سخنگوی دولت خارج از مجموعه دولت راحت‌تر است، البته رئیس جمهور هنوز وارد این بحث نشده است، اما در داخل دولت این مشکل وجود دارد که اعضای دولت مجموعه زیادی کار اجرایی دارند و رئیس جمهور علاقه‌مند است کسی سخنگوی دولت شود که وقت بیشتری داشته باشد و دسترسی به او سخت نباشد. رئیس جمهور تصمیم می‌گیرد که آیا از داخل دولت کسی را انتخاب کند یا خارج از دولت. در این شرایط ما از وزراتخانه‌ها خواسته‌ایم که تعامل بیشتری با رسانه‌ها داشته باشند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور در مورد ماندن یکی از پرسنل نهاد ریاست جمهور در سوئیس و عدم بازگشت به ایران، افزود: در سفر سوئیس کسی همراه رئیس‌جمهور نبود فردی هم که از نهاد به سوئیس رفته کار کنسولی بوده و بیشتر از همه خانواده اش دنبال آمدنش هستند.

منبع :‌ فارس

انتهای پیام/