سازمان ملل از عمل به مأموریت انسان‌دوستانه در میانمار ناتوان است
 
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۴
کد مطلب: ۳۵۹۱۹۴
 
Share/Save/Bookmark
 
سازمان ملل متحد اعلام کرد، با توجه به اوضاع امنیتی و افزایش میانگین سطح خطر در مناطق ناآرام میانمار، نمی‌تواند به مأموریت انسان‌دوستانه خود در استان راخین در غرب این کشور اقدام کند.
به گزارش ندای انقلاب به نقل از «آناتولی»، «استفان دوگاریک» سخنگوی سازمان ملل، روز گذشته طی کنفرانسی مطبوعاتی در مقر این سازمان در نیویورک، اعلام کرد که «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل با «آنگ‌سانگ سوچی» مشاور ارشد دولت میانمار به‌صورت تلفنی گفت‌وگو کرده است. رایزنی‌ها میان این دو درباره حوادث استان راخین بوده است.

این سخنگو به جزئیات این گفت‌وگوی گوترش و سوچی اشاره نکرد.

دوگاریک گفت: «اوضاع امنیتی، به ما اجازه نمی‌دهد آزادنه در راخین مأموریت انسان‌دوستانه را به انجام رسانیم؛ چرا که کارکنان ما در معرض خطرهای بزرگی قرار می‌گیرند».

سخنگوی سازمان ملل در پاسخ به سؤال خبرنگاران مبنی بر انتظارات گوترش از اعضای شورای امنیت سازمان ملل در ارتباط با نامه‌اش به این شورا درخصوص اوضاع میانمار، گفت: «ما در انتظار اقدام بعدی شورای امنیت در این زمینه هستیم، دبیرکل اوضاع آنجا (میانمار) را به اطلاع آنها رسانده است و او از خشونتی، که علیه اقلیت روهینگیا صورت می‌گیرد، کاملاً آگاه است».

به‌گفته این سخنگو، دبیرکل سازمان ملل «پیشنهاد داده است که بایستی حق شهروندی به روهینگیاها داده شود و یا قانونی وضع شود که به آنها این امکان را دهد که در این استان آزادانه به زندگی طبیعی‌شان ادامه دهند».

دبیرکل سازمان ملل سه‌شنبه‌شب در اقدامی کم‌سابقه، نامه‌ای به شورای امنیت متشکل از ۱۵ عضو فرستاد و در آن، نگرانی خود را از تبدیل خشونت‌ها در میانمار به «بحران انسانی که پیامدهایی بر صلح و امنیت فرامرزی دارد»، ابراز کرد.

موج تازه خشونت‌ها در میانمار پس از آن آغاز شد که یک گروه از شبه‌نظامیان روهینگیایی در ۲۵ آگوست به چند پست بازرسی پلیس و پایگاه‌های ارتش این کشور حمله کردند.

مقام‌های میانماری شورشیان روهینگیایی را به آتش زدن خانه‌ها و کشته شدن افراد غیرنظامی متهم کرده‌اند ولی ناظران حقوق بشر و آوارگان روهینگیایی که به بنگلادش گریخته‌اند می‌گویند ارتش این کشور با آتش زدن خانه‌ها و کشتن، در تلاش است تا روهینگیایی‌ها را مجبور به فرار کند.

بر اساس گزارش‌ها، در این حملات دست‌کم ۴۰۰ نفر کشته شده و هزاران نفر نیز خانه‌های خود را ترک کرده و به کوهستان‌ها یا بنگلادش پناه برده‌اند.

انتهای پیام/