سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس :
تأثیر فرهنگی کاروان منا بیشتر از کاروان المپیک بود
 
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۱
کد مطلب: ۳۵۷۳۲۲
 
Share/Save/Bookmark
 
آزادی خواه گفت: حضور کاروان پارالمپیک کشورمان با نام منا در برزیل ابراز همدردی ورزشکاران ایران به عنوان نمایندگان جهان اسلام با خانواده های داغدیده این فاجعه بزرگ انسانی بود.
به گزارش ندای انقلاب، حضور کاروان ورزشی پارالمپیکی کشورمان در بازی های ۲۰۱۶ ریو تحت عنوان کاروان «شهدای منا» همزمان با ایام حج در سالگرد کشتار فاجعه آمیز تعداد زیادی از مسلمانان بی گناه در عربستان، اتفاقی کم نظیر بود که توجه همه رسانه های خبری جهان به ویژه دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران را به خود جلب کرد.

حجت الاسلام احد آزادی خواه در گفت و گو با مشرق، درباره حضور کاروان ورزشی کشورمان در بازی های پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو برزیل تحت عنوان کاروان منا اظهار داشت: با عنایت به اینکه این اولین حضور یک کاروان بزرگ ورزشی از کشورمان در مسابقاتی این چنینی پس از فاجعه کشتار شهدای مظلوم مسلمان در منا در سالگرد اتفاقات سال گذشته بود این اقدام ورزشکاران متعهد جمهوری اسلامی یادآور مظلومیت شهدای مظلوم منا بود. به ویژه اینکه پیشقراول این کاروان یک بانوی محجبه کشورمان با لباس احرام بود که خود را با این لباس وارد این رقابت ها کرد.

وی ادامه داد: این اقدام در واقع هم نوعی همدردی با خانواده های مختلف شهدای منا در سراسر جهان و هم یادآور اتحاد بین جهان اسلام بود. با عنایت به اینکه قریب به ۹۵ درصد از شهدای فاجعه منا برادران و خواهران مظلوم اهل سنت بودند.

نماینده شهرستان ملایر در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: این اقدام پسندیده یادآور وحدت جهان اسلام شیعه و سنی، سفید و سیاه، عرب و عجم هم بود. نکته سوم این بود که عناصر ورزشی مان در جمهوری اسلامی ایران ثابت کردند صرفا فکرشان، فکر ورزشی نیست بلکه فکرشان فکر جهان اسلام است. آنها ثابت کردند که تا چه اندازه به مباحث فرهنگی در کنار ورزش اهمیت می دهند و برای شان اهمیت دارد. جوانان غیور پارالمپیکی که انصافا همواره در این عرصه مدال آور و افتخارآفرین هم هستند نشان دادند که تا چه اندازه ذهن شان درگیر مسایل کشورشان است.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی همچنین در واکنش به انتقاد برخی رسانه های غربی از جمله BBC که در قبال این اقدام کاروان کشورمان موضع گیری تندی داشته و حتی خواستار خروج کاروان ورزش کشورمان از این دور از بازی های شده بود تأکید کرد: بیان برخی مطالب از زبان برخی از گزینه های بین المللی که تاریخ مصرف آنها هم از نظر مردم کاملا گذشته هیچ اهمیتی ندارد. این رسانه ها می خواهند با این حرف ها نگاهی سیاسی به این مقوله داشته باشند. در حالی که کجای دفاع از شهدای فاجعه منا سیاسی بود؟ اساسا کجای حرف ورزشکاران ما سیاسی است؟ اتفاقا این اقدام چیزی نیست الا یک اقدام نوع دوستانه در اوج خودش.حجت الاسلام آزادی خواه خاطر نشان کرد: این اقدام ورزشکاران ایران تعبیری ندارد مگر حس انسان دوستی آنها در سطح بین الملل. اتفاقا اقدام BBC سیاسی است و باید این را بفهمد که البته بعید است بفهمد. باید بفهمد که اقدام سیاسی، کشتار مردم مظلوم در منا بود نه دفاع از خانواده های آسیب دیده، نه یادآوری خون های ریخته شده. نفس کشتار سیاسی بود. اگر آنها به فکر انسانیت بودند نسبت به کشتار صورت گرفته موضع می گرفتند.

وی تصریح کرد: سکوت ذلت بار مجامع خبری بین المللی به ویژه رسانه های آمریکایی و غربی نسبت به ۸۰۰۰ شهید مظلوم جهان اسلام اقدام سیاسی و لکه ننگی برای خبرگزاری های یاد شده هم بود. ولی امروز رسانه های عزت آفرین جمهوری اسلامی در دفاع از خون های ریخته شده با تشریح برنامه های کاروان پارالمپیک شان و اعلام اینکه این حرکت ، یک اقدام انسان دوستانه و خداپسندانه بوده به خوبی این حرکت را بازتاب دادند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در قیاس کاروان المپیک و پارالمپیکی کشورمان در برزیل از نگاه فرهنگی بیان داشت: هر دو کاروان ما در این دور از بازی ها دو حرکت ارزشمند داشتند. کاروان المپیک مان که تحت عنوان آقا علی ابن موسی الرضا (ع) در ایام کرامت آقا امام رضا (ع) در بازی ها حاضر شد و کاروان پارالمپیکی مان هم در سالگرد فاجعه منا یاد و خاطره مظلومیت شهدای مظلوم سال گذشته را زنده کرد.

حجت الاسلام آزادی خواه افزود: البته با توجه به تأثیر گذاری اقدامی که کاروان منا در پارالمپیک داشت به اضافه مدال آورتر بودن این کاروان و توفیقاتی که نصیب ورزشکاران این کاروان شده و اعضای آن هم از افراد خاص جامعه هستند فکر می کنم به لحاظ فرهنگی این کاروان توانست به لحاظ فرهنگی هم توفیقات بیشتری در سطح بین المللی کسب کند. انصافا میدان داری اعضای این کاروان مخصوصا در کاروانی تحت عنوان کاروان منا در این دوره بسیار به چشم آمد و مردم را متأثر کرد و توانست ذهن تماشاگران این بازی های را به خود مشغول ساخته و بگوید که هرگز نباید این اتفاقات از ذهن مردم پاک و فراموش شود. 


منبع : مشرق