میانمار مسلمانان روهینگیا را با «اقدامی خطرناک» غافلگیر کرد
 
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۳
کد مطلب: ۳۵۹۱۶۸
 
Share/Save/Bookmark
 
منابع دولتی در بنگلادش اعلام کرده‌اند که میانمار طی چند روز اخیر در مرزهای مشترک با بنگلادش مین‌گذاری کرده است تا بدین ترتیب مسلمانان روهینگیاییِ فراری از خشونت‌ها، امکان بازگشت نداشته باشند.
به گزارش ندای انقلاب به نقل از «رویترز»، دو منبع دولتی در بنگلادش اعلام کردند که میانمار از سه روز پیش اقدام به کار گذاشتن مین‌ در مرزهای خود با بنگلادش کرده است و احتمال می‌رود این کار با هدف جلوگیری از بازگشت مسلمانان روهینگیایی باشد که از خشونت‌ها در میانمار فرار کرده‌اند.

این دو منبع، که از وضعیت مرز میانمار و بنگلادش مطلع هستند ولی به خاطر حساسیت موضوع خواستند هویت‌شان فاش نشوند، تصریح کردند، بنگلادش رسما به مین‌گذاری در نزدیکی مرزهایش اعتراض کرده است.

پس از آن‌که شبه‌نظامیان روهینگیایی در روز ۲۵ آگوست به نیروهای امنیتی در میانمار حمله کردند ارتش دست به عملیات نظامی گسترده‌ای زده که در جریان آن، تاکنون دست‌کم ۴۰۰ تن کشته و نزدیک ۱۲۵ هزار روهینگیایی دیگر به کشور همسایه، بنگلادش فرار کرده‌اند؛ وضعیتی که نشان از وقوع بحران بزرگ انسانی است.

یکی از این منابع گفت: «آنها (نیروهای امنیتی) مین‌ها را در امتداد حصار سیم‌های خاردار کار می‌گذارند... بنگلادش از طریق دلایل مستند و خبرچین‌هایش از این موضوع مطلع شده است.»

وی افزود: «‌نیروهای ما سه تا چهار گروه را مشاهده کرده‌اند که نزدیک سیم‌های خاردار در مرز دو کشور درحال کار گذاشتن چیزی درون زمین بوده‌اند. پس از آن، خبرچین‌های ما تایید کردند که آنها مین‌گذاری می‌کردند.»

این منابع دولتی به این مسئله اشاره نکردند که افراد این گروه‌ها لباس نظامی بر تن داشتند یا خیر، ولی در عین حال تأکید کردند که آنها بدون شک از افراد شبه‎نظامی روهینگیایی‌ها نبودند.

از سوی دیگر، «فیل رابرتسون» معاون دیده‌بان حقوق بشر آسیا نیز گفته است: «گزارش‌هایی وجود دارد که ارتش، زمین‌های میانمار در مرز این کشور با بنگلادش را مین‌گذاری کرده است. اگر این حقیقت داشته باشد، آنگاه تنها موضوع ظلم و آزار مسلمانان مطرح نخواهد بود بلکه مساله هدف قراردادن غیرنظامیانی مطرح خواهد شد که در تلاشند از یک وضعیت خطرناک فرار کنند.»

در همین راستا، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد از مقام‌های میانمار خواست به خشونت‌ها علیه مسلمانان میانمار در استان راخین پایان دهند. وی نسبت به پاکسازی قومی یا تنش‌های منطقه‌ای هشدار داد.

دبیرکل سازمان ملل همچنین در اقدامی کم‌سابقه، نامه‌ای به شورای امنیت متشکل از ۱۵ عضو فرستاد و در آن، نگرانی خود را از تبدیل خشونت‌ها در میانمار به «بحران انسانی که پیامدهایی بر صلح و امنیت فرامرزی دارد»، ابراز کرد.

گوترش از شورای امنیت خواست به مقام‌های میانماری جهت خویشتنداری فشار وارد کنند.

انتهای پیام/