نامجو و بیانی مطرح کردند:
کلیدی ترین بازیکنان استقلال در امارات/ «جوانی» شمشیر دولبه برای استقلال
 
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۳
کد مطلب: ۳۵۸۴۱۱
 
Share/Save/Bookmark
 
کارشناسان استقلالی معتقدند عنصر جوانی تاکنون به سود استقلال بوده اما یک اشتباه می تواند همین عنصر را بلای جان کل تیم کند.
به گزارش ندای انقلاب،‌ تیم استقلال در فصل جاری به معنای واقعی کلمه "امید" را معنا کرد تا بار دیگر ثابت شود خواستن توانستن است و حتی با شرایط نامطلوب هم می توان برتر بود و برتر ماند.

صعود استقلال از دور حذفی لیگ قهرمانان آسیا گرچه مقتدرانه نبود اما برای مشتی جوان در تقابل با ستاره های چند ملیتی السد قطر اتفاقی انگیزه بخش به حساب آمد که باعث شد جوانان تیم استقلال پوست انداخته و حس بزرگی و توانستن در وجودشان متبلور شود.

مجید نامجومطلق و شاهرخ بیانی دو تن از پیشکسوتان تیم استقلال در گفت و گو با مشرق، به بررسی وضعیت شرایط این تیم در آستانه رویارویی با الاهلی امارات پرداختند و استقلال را در آستانه دیداری دشوار اما استراتژیک توصیف کردند.

*جوانی کار دست استقلال ندهد

نامجو مطلق گفت: «استقلال در بهترین شرایط خود در ماه های گذشته به سر می برد. حتی این تیم در دیدار با پیکان بار دیگر از ناحیه دفاعی دچار اشتباهاتی شد ولی کادر فنی بلافاصله با رفع این نقیصه مشکل را برطرف کرد و حالا تنها موردی که می تواند اسباب نگرانی را برای این تیم فراهم کند جوانی اش است که نباید کار دست استقلال بدهد».

بیانی هم در این باره گفت:« جوانی هزار حسن دارد و البته چند عیب. در شمارش محسنات جوانی همین بس که استقلال با تکیه بر همین عنصر توانست پرسپولیس را با ۸ ملی پوش شکست بدهد و اگر کمی دقت می کرد بیشتر از این هم به آن تیم گل می زد. اما یکی از ایراداتی که به تیم جوان گرفته می شود جوانی کردن تیم است. یک اشتباه از سر بی تجربگی می تواند همه زحمات تیم را بر باد داده و نه تنها نتیجه از دست برود بلکه روحیه تیمی هم تا مدتی تخریب شود که این برای مسابقات لیگ خطرناک است».

*امارات ورزشگاه آزادی ندارد

نامجومطلق بازی در امارات را سخت پیش بینی کرد و بیان داشت: « تیم جوان شده استقلال قطعا برای بازی با الاهلی انگیزه و انرژی فراوانی دارد ولی باید به این موضوع توجه شود که بازی در دوبی با بازی در آزادی تفاوت دارد. در تهران و پیش چشم ۹۰ هزار تماشاگر بازی کردن به مراتب برای تیمی که میانگین سن فوتبالی بازیکنانش به یکی دو سال اخیر محدود می شود قطعا آسان نیست. علیرضا منصوریان که سرد و گرم چشیده فوتبال است قطعا این موضوع را در نظر گرفته و می داند که باید مراقب جو ورزشگاه امارات علیه تیمش باشد».

بیانی هم درباره بازی در خانه حریف تأکید کرد:« با توجه به اتفاقات اخیر و وضعیتی که بین فوتبال ما و امارات رخ داده قطعا آنها می خواهند در دوبی عرصه را بر استقلال تنگ کنند ولی این بچه ها در بازی با السد نه تنها مرا بلکه همه ایران را امیدوار کردند ولی باید بدانند که آنجا آزادی نیست که فشار تماشاگر روی حریف باشد. بلکه فشار در جهت مخالف روی تیم ماست. البته من به بازیکنان استقلال امید زیادی دارم و می دانم با غیرت ایرانی شان خوب بازی می کنند».

*برای مساوی برویم باخته ایم

- بیانی در ارتباط با سیاستگذاری کادر فنی قبل بازی گفت: « منصوریان باید با این تدبیر به میدان برود که می خواهد بازی را با برد تمام کند. البته اتخاذ سیستم های دفاعی هم در پاره ای موارد جواب می دهد ولی در مصاف با الاهلی که تیمی با آوراژ گل بالاست و خط حمله اش خیلی خوب کار کرده اگر تصمیم به گرفتن مساوی باشد بازی را باخته ایم».

نامجومطلق اما به این رویه استقلال امید داشت و بیان کرد:« علیرضا منصوریان در دیدار فصل پیش تیم نفت با پرسپولیس و بازی اخیر دربی ثابت کرد بلد است در دیدار با تیم های هجومی چطور ابزار حریف را از کار بیندازد. از این رو فکر می کنم احتیاط باید سرلوحه کار استقلال در بازی با الاهلی باشد تا بتواند دست پر از آنجا برگردد وگرنه اگر با روش عادی و بدون استراتژی وارد میدان بشویم قطعا کار دست تیم داده خواهد شد. چون آنها تیم سرسختی هستند و در خانه دنبال امتیاز کاملند».

*روز شلوغ نورافکن و ابراهیمی

بیانی معتقد بود بازی بیشتر در یک بخش از زمین در جریان خواهد بود: « قطعا استقلال با انرژی و توان فیزیکی بالای بازیکنانش می خواهد با پرسینگ، تیم الاهلی را عقب نگه دارد. در چنین شرایطی حتما باید نورافکن و ابراهیمی دوبرابر همیشه انرژی بگذارند تا از پس خط هافبک پرقدرت الاهلی بربیایند. هر چند که اگر همان بازی همیشگی شان را بدون استرس انجام بدهند می توانند به راحتی هافبک شان را فلج کنند».

نامجومطلق به وجود یک بازیکن سرعتی جلوی خط هافبک تأکید کرد و گفت:« آنچه می تواند باعث به گل رسیدن استقلال در این دیدار شود حضور یک بازیکن سرعتی مانند جابر انصاری یا برزای در میانه زمین است. کسی که بتواند در کمترین زمان خودش را به محوطه جریمه الاهلی برساند. قطعا الاهلی با استفاده از شرایط میزبانی می آید تا توپ را از بین هافبک ها یا با ارسال از روی خط هافبک استقلال به مهاجمانش برساند که در اینصورت استقلال می تواند با دریافت توپ از این تیم و با وجود خالی شدن خط دفاع آنها بلافاصله راهی دروازه حریف شود».

*رحمتی مرد اول این بازیست

هر دو کارشناس استقلالی نقش یک بازیکن در دیدار با الاهلی را مهمتر از دیگران می دانستند. آنها با تأکید بر سختی کار مدافعان در مواجهه با خط آتش الاهلی همچنین دوندگی که انتظار هافبک های استقلال را در کناره ها و میانه میدان می کشد تأکید ویژه ای بر عملکرد مهدی رحمتی داشته و حضور او را قوت قلبی برای بازیکنان جوان تیم می دانستند.

بیانی گفت:« مهدی هم تجربه دارد و هم آمادگی بالا. این دو می تواند به خودی خود یک تیم دیگر کنار استقلال مقابل الاهلی باشد. هر توپی که رحمتی دفع یا مهار کند مثل آمپول انگیزه و انرژی است که به جوانهای تیم تزریق می شود. دوپینگ روحی که قطعا به کار استقلالِ جوان شده منصوریان خواهد آمد».

نامجو مطلق گفت:« قطعا آرامشی که رحمتی می تواند به تیم بدهد تأثیر مستقیمی روی مسایل روحی روانی بازیکنان استقلال خواهد داشت. البته نورافکن همراه تیم جوانان در راه کسب سهمیه جام جهانی جوانان تجربیات خوبی از میادین بین المللی دارد ولی با این همه سایر بازیکنان جوان استقلال تا همین فصل قبل هم در تیم های باشگاهی شان یار فیکس نبودند. از این رو نقش مهدی رحمتی در این بازی می تواند به اندازه یک مربی مؤثر و تأثیرگذار باشد».

دیدار تیم های الاهلی امارات و استقلال تهران از ساعت ۱۹:۴۵ روز دوشنبه هفته جاری در دوبی برگزار می شود.


منبع : مشرق