اردوغان معترضان را غارتگر توصیف کرد
 
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۰۵:۵۸
کد مطلب: ۸۹۲۱۰
 
Share/Save/Bookmark
 
نخست وزیر ترکیه معترضان ضد دولتی کشورش را اقلیتی افراط گرا و غارتگر توصیف و تاکید کرد که قصدی برای صرف نظر از اجرای طرح‌های نوسازی دولت آنکارا ندارد.
به گزارش "ندای انقلابفارس به نقل از خبرگزاری «آسوشیتدپرس» نوشت، تظاهرات ضد دولتی در ترکیه در شرایطی ادامه دارد که «رجب طیب اردوغان» نخست وزیر این کشور امروز یکشنبه ادعاهای طرح شده مبنی بر اینکه او یک رهبر خودکامه است را رد کرد و با توصیف معترضان به عنوان اقلیت های افراط گرا آنها را غارتگر خواند.

در این خبر آمده است که در طول سه روز گذشته معترضان در سراسر ترکیه خشم فرو خورده خود از نخست وزیر کشورشان را که بعد از گذشت ۱۰ سال ریاست از نظر بسیاری از ترکان سکولار چهره ای غیر قابل انعطاف است، با برگزاری تظاهرات ضد دولتی به تصویر کشیده اند.

درحالیکه تظاهرات انبوه در میدان تقسیم استانبول در طول شب فروکش کرد، اما صدها معترض دیگر نیز امروز یکشنبه بار دیگر به عرصه تظاهرات برگشتند و گفته می شود که حدود هزار و ۵۰۰ نفر از تظاهرات کنندگان نیز در میدانی در آنکارا پایتخت ترکیه تجمع کردند.

معترضان با تکان دادن پرچم هایی که در دست داشتند و خواندن سرود، خواستار کناره گیری اردوغان از سمت خود شدند. برخی دیگر از تظاهرات کنندگان نیز اردوغان را به عنوان یک دیکتاتور محکوم کردند.

بر اساس این خبر، اردوغان در سخنرانی خود برای گروهی که نماینده مهاجران کشورهای بالکان بودند، اینطور گفت: اگر آنها کسی را که به مردم خدمت کرده است، دیکتاتور می نامند، من حرفی برای گفتن ندارم. تنها نگرانی من خدمت به کشورم بوده است.

نخست وزیر ترکیه در سخنرانی دیگری که امروز انجام داد، گفت: من حاکم مردم نیستم. دیکتاتوری در خون و شخصیت من نیست. من خدمتکار مردم هستم.

در این خبر آمده است که ناآرامی ها در ترکیه بعد از آن به وجود آمد که نیروهای پلیس این کشور جمعیتی را که به صورت مسالمت آمیز در اعتراض به ریشه کن کردن درختان در میدان تقسیم تحصن کرده بودند، متفرق کرد.

پلیس ترکیه و معترضان در روزهای جمعه و شنبه به طرز خشونت باری با یکدیگر درگیر شدند و گاز اشک آور علیه معترضان استفاده شد و در این بین صدها نفر مجروح شدند.

روز گذشته (شنبه) نیز هزاران معترض به میدان تقسیم بازگشتند. دولت آنکارا از بازداشت هزار نفر از معترضان خبر داده است.

ساعات پایانی روز شنبه نیز بعد از آنکه پلیس از دسترسی معترضان به دفتر ریاست اردوغان در آنکارا و استانبول جلوگیری کرد، درگیری میان پلیس و تظاهرات کنندگان شکل گرفت اما گزارشی از هیچ گونه درگیری در تظاهرات روز یکشنبه (امروز) منتشر نشده است.

آسوشیتدپرس در ادامه خبر خود به پوشش سخنان امروز اردوغان پرداخت که تظاهرات را «غیر عملی و خیال پردازانه» خواند و گفت که مخالفانی که قادر به ضربه زدن به دولت از طریق صندوق های رای نیستند، این تظاهرات را سازمان دهی کرده اند.

اردوغان همچنین تاکید کرد که دولت او قصدی برای عقب نشینی از اجرای طرح های خود مبنی بر ریشه کن کردن درختان در میدان تقسیم به عنوان بخشی از طرح های نوسازی شهری دولت خود ندارد.

وی با صدور بیانیه ای که می تواند به جنجال های بیشتری ختم شود، از ساخت یک مسجد در میدان تقسیم خبر داد.

نخست وزیر ترکیه گفت: من قصد ندارم به دنبال مجوز مخالفان و یا تعداد انگشت شماری از غارتگران باشم.

اردوغان همچنین از سوابق کاری دولت خود در عرصه محیط زیست نیز دفاع کرد و گفت که از سال ۲۰۰۲ میلادی تاکنون ۲ میلیون درخت کاشته شده است.